Четири мјесеца од смртоносних поплава и одрона у Јабланици када је погинуло 19 особа, 18 у Доњој Јабланици и једна у селу Злате, готово никаквог помака нема у предмету формираном након трагедије, а за који је задужен тужилачки тим Тужилаштва Херцеговачко-неретванског кантона, Подручног уреда у Коњицу.
Штавише, и даље су у току предистражне радње и провјере, а према наводима из Тужилаштва ХНК, све ће зависити од резултата односно налаза силних наложених вјештачења, од геодетских до геолошких, преноси Аваз.
Како наводе, из Тужилаштва ХНК подсјетили су да су запримили налаз и мишљење судског вјештака геодетске струке, док је сталном судском вјештаку геолошке струке издата наредба да предузме неопходне радње из оквира своје струке, с посебним нагласком на улогу постојећег каменолома у Доњој Јабланици.
Тим Федералног завода за геологију сачинио је прелиминарни извјештај о инжињерско-геолошким истраживањима на том подручју и предао га надлежним институцијама.
У том извјештају, који је Аваз имао увид, дат је детаљан опис догађаја, од мјеста иницијације на врховима падина, преко развоја дебритног тока и његовог кретања природним геоморфолошким формама до посебног описа догађања у зони каменолома.
Између осталог је наведено да је, током истраживања, евидентиран значајан број техногених блокова доломита с јасним траговима обраде, попут резања и бушења. Поред доломита, стоји у извјештају, присутни су и блокови габра, стијене која природно није присутна у зони каменолома, која је ту довезена вјероватно ради обраде, преноси Аваз.
Ти блокови су прецизно снимљени ГПС уређајем на више од 500 тачака. У тај извјештај је инкорпорирана и анализа коју је сачинила лиценцирана геодетска фирма након детаљних истраживања, а с циљем квантификације запремина мобилисаног материјала.
Мобилисана маса
За стање терена кориштен је топографски модел из 2012. године, израђен током аерофотограметријског снимања ФБиХ. Тако је анализом утврђено да је укупна запремина мобилисаног материјала износила 171.261,81 кубних метара, од чега 18.697,16 кубика потиче из зоне каменолома, што чини 10,92 посто укупне мобилисане масе.
Међутим, у коментару Завода на ту анализу наведено је да се ти подаци могу сматрати тек основним увидом у однос природног и техногеног материјала у укупној количини мобилисаног материјала дебритним током. Посебну пажњу, наведено је, треба посветити анализи у зони каменолома, јер референтни модел из 2012. године не узима у обзир промјене настале усљед рударских активности током посљедњих 12 година, преноси Аваз.
Узрок смрти
На мјесту догађаја је обављен увиђај, а након обављених обдукција тијела смртно страдалих особа, утврђено је да је смрт код већине смртно страдалих наступила усљед гушења земљом и сличним садржајем, као и од механичких повреда.