Нови дрон бомбардер кориштен је у украјинском нападу на руску нафтну инфраструктуру.
У ноћи са сриједе на четвртак, беспилотне летјелице којима управља 14. пук специјалних беспилотних летјелица Украјине погодиле су нафтну станицу на нафтоводу Дружба, пише "Форбс".
Нафтовод Дружба је један од највећих на свијету и кључна је инфраструктура за најпрофитабилнију руску индустрију.
Пожар који је избио послије удара освијетлио је ноћно небо и био толико снажан да су га регистровали сателити НАСА за детекцију пожара.
"Судећи по пожару, удар је био изузетно прецизан", примијетио је естонски аналитичар компаније "ВарТранслатед".
Украјинске снаге већ двије године гађају руску нафтну инфраструктуру, али су напади до сада углавном укључивали беспилотне летјелице напуњене експлозивом који су се једноставно обрушили на мете.
Међутим, према популарном украјинском Телеграм каналу Николаев Ванек, овај напад је био другачији – беспилотне летјелице су "бомбардовале област Брјанска" умјесто да се директно обруше на мете.
Украјина већ користи модификоване спортске авионе који се могу даљински управљати и носе бомбе од око 100 килограма испод трупа.
До сада су ове беспилотне летјелице једноставно падале на мете, али сада се чини да су у стању да баце бомбе прије удара.
Овај метод има смисла за нападе на даљину. На примјер, спортски авион Аеропракт А-22, натоварен експлозивом, тешко је могао да прелети више од 650 километара у повратној мисији.
Али Украјина је већ гађала руску нафтну инфраструктуру на удаљености од 1.300 километара или више. Када се А-22 користи у једнократним мисијама, његов домет се удвостручује – умјесто да се окрене, спроводи напад и пада на мету. У том случају нема потребе за бацањем бомбе.
Могућност поновљене употребе
Напад на нафтовод Дружба догодио се на само 40 километара од украјинске границе, што значи да је трајност дронова била мање важна.
Ова релативно кратка удаљеност омогућила је дроновима да бацају бомбе и потенцијално се врате у базу. То не мора да значи да су се вратили.
Даљинско слијетање је један од најизазовнијих аспеката рада војних дронова. Умјесто да ризикују неуспјело ноћно слијетање, оператери су можда одлучили да изведу роботски двоструки удар – прво бацање бомби, а затим, при другом пролазу, усмјеравање дронова да погоде исти циљ.
Ако су украјински дронови сада способни да бацају бомбе, то би такође могло значити да могу да изврше повратне мисије - под условом да оператери усаврше своју технику безбједног слијетања. То би их учинило оружјем за вишекратну употребу, способним за вишеструке нападе на рафинерије и пумпне станице прије него што се изгубе.