Амерички предсједник Доналд Трамп пристао је да одложи планирано увођење царина од 50 одсто на робу из Европске уније, како би се трговински преговори продужили до 9. јула.
Ова одлука услиједила је након телефонског разговора у недјељу са предсједницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен.
"Рекла је да жели озбиљне преговоре. Имали смо веома пријатан разговор", изјавио је Трамп новинарима.
Фон дер Лајен је након позива саопштила да је ЕУ спремна да брзо и одлучно настави преговоре са САД, али је истакла да је неопходно да Трамп поштује првобитни рок од 90 дана за преговоре.
"Европска унија је спремна да брзо напредује у трговинским преговорима са Сједињеним Америчким Државама, али ће бити потребно вријеме до 9. јула, првобитног рока за разговоре, да се 'постигне добар договор', изјавила је предсједница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.
Фон дер Лајен је у објави на платформи Икс навела да је имала "добар" телефонски разговор са америчким предсједником Доналдом Трампом, пренио је Ројтерс.
"Европа је спремна да брзо и одлучно унапреди преговоре. Да бисмо постигли добар договор, било би нам потребно вријеме до 9. јула", рекла је Фон дер Лајен.
До разговора двоје лидера је дошло након што је Трамп рекао да је незадовољан темпом трговинских преговора са Европском унијом, и запријетио да ће увести царине од 50 одсто на сву робу из ЕУ од 1. јуна, иако је почетком априла поставио рок од 90 дана за трговинске преговоре између ЕУ и САД, који је требало да се заврши 9. јула.
Трамп је изјавио је да је циљ његове тарифне политике јачање домаће производње тенкова и технологије, а не патика и мајица, преносе агенције.
Трамп је новинарима у Њу Џерсију гдје је провео већи део викенда, рекао да се слаже са коментаром министра финансија Скота Бесента да Америци није неопходна претерано развијена текстилна индустрија, што је изазвало критике националног Савјета индустрије текстила, пренио је Ројтерс.
"Нама није циљ да правимо патике и мајице. Ми желимо да производимо војну опрему. Желимо да производимо крупне ствари, вјештачку интелигенцију, чипове и компјутере, тенкове и бродове", нагласио је амерички предсједник.
Представници текстилне индустрије навели су да тарифе нису добре за њихов сектор, истичући да се већ 97 одсто одјеће и обуће у САД увози.