Предсједник Панаме Хосе Раул Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора. Како је истакао у објави на друштвеној мрежи Икс, "сваки квадратни метар Панамског канала и његове околине припада Панами и тако ће бити и у будућности".
Мулино се обратио нацији због најаве новоизабраног предсједника САД Доналда Трампа да би Америка поново могла да преузме контролу над Панамским каналом, виталним пловним путем који годишње доприноси милијардама долара панамској економији и служи као кључна артерија за глобалну трговину.
"Сваки држављанин Панаме, овдје или било гдје у свијету, носи то у срцу. То је дио наше историјске борбе", поручио је Мулино на Иксу.
Трамп је претходно изјавио да би контрола над пловним путем који кроз Панаму спаја Атлантски и Тихи океан требало да се врати Вашингтону, зато што Панама намеће, како каже, неправедне накнаде за америчке бродове који пролазе кроз Панамски канал.
"Ако се не поштују принципи, и морални и правни, овог великодушног геста давања, онда ћемо захтијевати да се Панамски канал врати Сједињеним Америчким Државама. У потпуности. Брзо и без питања", рекао је Трамп, упозоравајући званичнике у Панами да "се опходе у складу с тим".
Трамп је такође изјавио да никада неће дозволити да канал падне у "погрешне руке", односно у кинеске, истичући да је "безбједни Панамски канал од кључног значаја за америчку трговину и брзо распоређивање морнарице од Атлантика па све до Пацифика".
Трамп је на друштвеним мрежама подијелио слику америчке заставе изнад уског пловног пута са натписом "Добро дошли у канал Сједињених Америчких Држава!".
Мулино је оштро одбацио ове тврдње, наводећи да се цијене накнада одређују јавно и транспарентно и да се води рачуна о тржишним условима, међународној конкуренцији, оперативним трошковима и потребама одржавања.
Панамски канал, који су САД завршиле 1914. године, враћен је Панами према споразуму из 1977. који је потписао демократски предсједник Џими Картер. Панама је преузела пуну контролу над њим 1999. године.
"Канал је постао извор националног поноса, а њиме управљају квалификовани панамски професионалци који обезбјеђују његов сигуран, континуиран, ефикасан и профитабилан рад", додао је предсједник.
Такође доприноси милијардама долара привреди централне Америке годишње и служи као кључна артерија за глобалну трговину.
"Панама поштује друге нације и захтјева поштовање!", закључио је Мулино, наводећи да настоји да сачува добре односе са долазећом владом САД по питањима као што су трговина дрогом, тероризам, организовани криминал и илегална миграција, али да се о неутралности канала "не може преговарати".