Влада САД је званично затражила од Пентагона да развије и представи "вјеродостојне војне опције" како би се обезбиједио несметан приступ САД Панамском каналу, односно да се он заузме војном силом.
Ен-Би-Си њуз је, позивајући се на два неименована извора из америчке владе, извијестио да је "Бијела кућа наредила оружаним снагама да представе опције за повећање присуства америчких трупа у Панами".
Како преноси Ен-Би-Си њуз, начелник штабова америчких оружаних снага задужен за Јужну Америку (СОУТХЦОМ - јужна команда) почео је да "израђује планове за ближу сарадњу са панамским безбједносним снагама" , као и за "мање вјероватан" сценарио да "америчке трупе силом заузму Панамски канал".
Ни Пентагон ни Бијела кућа нису одговорили на упит агенције Франс прес за коментар.
Трамп је више пута рекао да ће Вашингтон "вратити" канал, који је кључан за глобалну трговину. Са своје стране, панамска влада је рекла да ће наставити да "снажно" брани "национални суверенитет" земље.
"Немам ништа више да кажем осим да ће Панама наставити да енергично брани своју територију, свој канал и свој национални суверенитет", рекао је новинарима министар спољних послова Хавијер Мартинез-Ача.
"Нека буде јасно, Панамски канал припада народу Панаме и тако ће и остати", додао је он.
Америчка војска извршила је инвазију на Панаму 1989. да би збацила и ухватила диктатора Мануела Антониа Норијегу, који је оптужен за трговину дрогом.
Године 1994. почела је прогресивно да се повлачи из војних база које је успоставила у земљи.
Посљедњи амерички војник напустио је територију Панаме 31. децембра 1999. године, а истог дана је канал прешао под контролу Панаме, у складу са билатералним споразумима које је са средњоамеричком државом преговарао Џими Картер, бивши предсједник демократа (1977-1981), који је умро у децембру.
Трамп се у свом инаугурационом обраћању осврнуо на Панаму, рекавши да је нарушен дух споразума који је потписао Џими Картер 1977. године, а који се тиче концесије контроле над Панамским каналом 1999. године.
"Били смо веома лоше третирани овим глупим поклоном који никада није требало да буде дат, а обећање Панаме нама је прекршено. Сврха нашег споразума и дух нашег уговора су потпуно прекршени", поручио је Трамп.
"Амерички бродови су озбиљно преоптерећени и према њима се не поступа поштено на било који начин, облик или форму, а то укључује и америчку морнарицу, а поврх тога, Кина експлоатише Панамски канал, а ми га нисмо дали Кини. Дали смо га Панами и узимамо га назад", рекао је он.