За пола марке

Поскупљује кафа у локалима

  • Извор: Глас Српске
  • 12.12.2024. 07:58

Љубитељи кафе у Републици Српској ускоро ће, према најавама домаћих угоститеља, шољицу омиљеног напитка плаћати и за пола марке више, с обзиром на то да је цијена сирове кафе на свјетским берзама експлодирала, срушивши вишедеценијски рекорд.

Цијена зрна "арабике" премашила је 3,44 долара по фунти, скочивши за више од 80 одсто ове године, чиме је премашен рекорд који је постављен још 1977. године. Осим "арабике", поскупјела је и "робуста", а разлог енормног раста цијена ове берзанске робе је суша у Бразилу током августа и септембра, најгора у протеклих 70 година, а потом обилне кише у октобру. 

Судећи према ријечима домаћих угоститеља, раст цијене на берзама само је кап која ће прелити чашу.

Замјеник предсједника и члан Управног одбора Удружења послодаваца угоститељства и туризма РС "Хорека" Горан Куртиновић рекао је за "Глас Српске" да је поскупљење кафе у угоститељским објектима неминовно из више разлога.

- Поновним поскупљењем пословања, у смислу повећања минималне плате, пореза, поскупљења струје, па на то све и кафе, сигурно да ће и угоститељи кориговати цијене овог напитка. Кафа је најрепрезентативнији производ у сваком угоститељском објекту, тако да је велика вјероватноћа да ће кафа поскупјети одмах послије празника - рекао је Куртиновић.

Наглашава да је просјечна цијена италијанске еспресо кафе између 45 и 55 марака по килограму.

- Уколико та цијена порасте и до десет марака, онда ће сасвим сигурно шољица кафе у домаћим локалима поскупјети и до пола марке - истакао је Куртиновић.

Говорећи о цијенама кафе у бањалучким локалима, Куртиновић каже да је најскупља шољица кафе око четири марке, а да је просјечна цијена у већини локала између 2,5 и три марке. 

Предсједник Удружења за заштиту потрошача "Звоно" из Бијељине Јован Василић рекао је "Гласу" да с обзиром на то да је кафа берзанска роба, логично је да раст цијене на берзи прати адекватан раст цијена и на домаћем тржишту.

- С те стране поскупљење је оправдано. Међутим, никаквог смисла ни оправдања нема ако, примјера ради, на берзи поскупи за пет одсто, а код нас за 25 одсто. Исто тако, када било која берзанска роба појефтини онда углавном нема ланчане реакције. Свједоци смо да се то константно дешава  са нафтом - рекао је Василић.

Он упозорава да надлежне инспекције морају да контролишу кретања цијена и да не дозволе да се било ко богати преко леђа потрошача.

Према подацима Републичког завода за статистику просјечна цијена килограма мљевене кафе, која се користи у домаћинствима, у новембру 2020. године износила је 12,88 марака, док су у новембру ове године становници Српске за килограм издвајали у просјеку 20,94 КМ, пише Глас Српске.

Бразил

 Најпопуларније пржионице кафе у Бразилу, укључујући "JDE Peet's", једну од највећих свјетских компанија у тој области, намјеравају да повећају цијене почетком следеће године након што су лоше временске прилике изазвале поскупљење сировог зрна.

"JDE Peet's", произвођач брендова као што су Јакобс, Тасимо и Дов егбертс, повећаће следеће године цијене у Бразилу у просјеку за 30 одсто, рекла су два трговца позивајући се на документе послате клијентима те компаније, пренио је Ројтерс.

Агенција истиче да још једна велика бразилска пржионица " Coracoes" планира да повећа цијене кафе за 11 одсто у јануару, иако их је подигла за 10 одсто у децембру, док "Мелита" биљежи скок за 25 одсто овог мјесеца, након недавног повећања цијена од 12 одсто. Трговци су додали да ће мултинационалне компаније које се баве производњом и трговином кафе такође тражити да повећају цијене на другим тржиштима и то касније овог мјесеца или почетком сљедеће године када им истекну дугорочни уговори са продавцима. Глобалне цијене сирове кафе скочиле су на рекордно високе нивое ове недјеље и порасле за око 80 одсто ове године, након што су неповољне временске прилике у Бразилу и Вијетнаму, највећим произвођачима кафе на свијету, снизиле очекивања када је ријеч о приносима.

Бразил је друга по величини земља на свијету по конзумирању кафе, после Сједињених Америчких Држава.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: