Преваранти постају све софистициранији и користе различите методе како би дошли до новца својих жртава. Док је тренутно на снази упозорење за све клијенте ИНГ банке, опасност вреба и код обичних банковних уплата. Ипак, уз мало знања о банковним рачунима, потрошачи могу ефикасно да се заштите од најчешћих облика превара.
Никада не уплаћујте новац на ове банковне рачуне
Прије сваке уплате, потрошачи би требало пажљиво да провјере ИБАН, посебно када је ријеч о изненадним рачунима или захтјевима за плаћање од непознатих пошиљалаца. Једноставна провјера банковног рачуна често је довољна да се препозна покушај преваре.
Најважнији дио ИБАН-а за брзу провјеру су прва два слова - ознака државе. Она одмах открива у којој је земљи рачун отворен. ИБАН кодови за неке земље изгледају овако:
ДЕ: Њемачка (22 цифре)
АТ: Аустрија (20 цифара)
ЦХ: Швајцарска (21 цифра)
ФР: Француска (27 цифара)
ГБ: Уједињено Краљевство (22 цифре)
ЕС: Шпанија (24 цифре)
ИТ: Италија (27 цифара)
НЛ: Холандија (18 цифара)
Препознајте сумњиве ИБАН-ове овим једноставним триком
Ако добијете захтјев за плаћање са ИБАН-ом из неочекиване земље, то би требало да буде знак за узбуну. Посебан опрез потребан је када се ради о наводним њемачким фирмама које користе стране банковне рачуне. Угледне њемачке фирме углавном користе и рачуне у њемачким банкама.
Упозоравајуће су и ИБАН ознаке попут „ТР“ (Турска) или „ЦФ“ (Централноафричка Република), посебно ако се појављују у контексту услуга које наводно нуде њемачке компаније. Такве комбинације често указују на покушај преваре.
Црна листа потрошачке организације: Ови банковни рачуни познати су као преварантски
Verbraucherzentrale Brandenburg (њемачко удружење за заштиту потрошача) води тзв. црну листу банковних рачуна повезаних са преварама, која се редовно ажурира. На тој листи се налазе рачуни лажних агенција за наплату потраживања које покушавају да изнуде новац на основу непостојећих дугова.
Прије него што потрошачи плате изненадни рачун, требало би да провјере ову базу података. Онлајн црна листа одмах показује да ли је неки рачун већ коришћен за преваре - што може спријечити финансијски губитак.
Провјера агенција за наплату дугова: Како се заштитити од неоснованих захтјева?
Опомене од стране инкасо агенција често долазе уз пријетње судским поступцима, принудном наплатом и блокадом зараде, што многе потрошаче натјера да плате без провјере да ли дуг заиста постоји.
Verbraucherzentrale нуди бесплатан онлајн алат за провјеру инкасо захтјева. Кроз неколико питања корисници могу добити правну процјену да ли је захтјев уопште основан и да ли су трошкови реални. По потреби могу преузети и готов предложак писма којим се оспорава захтјев.
Довољан је један поглед на ИБАН и други на понуде потрошачких организација да би се избјегла превара. Опште правило гласи: ако имате сумње, немојте одмах уплаћивати новац, већ најприје провјерите информације - али не користећи контакт податке из сумњиве поруке, већ искључиво званичне и провјерене канале комуникације.
(Феникс)