Све је вјероватније да би ТикТок могао да се нађе у озбиљним проблемима у САД. Закон који је актуелна администрација предложила, а који је већ прихваћен, предвиђа забрану те популарне апликације средином јануара, ако она не промијени власника и из кинеских пређе у америчке руке.
Иако се у ТикТоку свим правним средствима боре против таквог исхода и надају да ће новоизабрани предсједник Доналд Трамп некако помоћи, већ су се појавили заинтересовани појединци и групе које су спремне "да купе" америчку подружницу ТикТока. Једно од најзвучнијих имена сигурно је милијардер Френк Мекорт који је многима познат као бивши власник бејзбол тима Лос Анђелес Доџерс.
Како пише "Ројтерс", Мекорт већ креира темељну ревизију ТикТоковог пословног модела као дио плана за надметање за куповину ТикТока. Већ је окупио око себе конзорцијум улагача који би могао да понуди 20 милијарди долара за куповину.
Његова визија ТикТока односи се прије свега на другачији пословни модел оглашавања. Мекорт би тако корисницима дао већу контролу над огласима и врстом садржаја који желе да виде. Сматра да би у будућности ТикТок могао да зарађује путем е-трговине и података о лиценцирању за моделе обуке вјештачке интелигенције, наравно уз пристанак корисника.
"Када дате дозволу да се ваши подаци користе и добијете накнаду, то се окреће за 180 степени и даје кориснику моћ", изјавио је Мекорт.
План за ТикТок укључује и миграцију његове технологије на протокол отвореног кода који је развио Пројект Либерти, организација коју је основао Мекорт. Протокол би корисницима омогућио да контролишу своје податке и једноставно их премјесте на друго мјесто на интернету.
Иако добро звучи, Мекортов план могао би да наиђе на неколико препрека. Прије свега, БајтДенс тврди да ТикТок не може да се одвоји од матичне компаније.
Али, и за то Мекорт има рјешење. Рекао је да ће понуда за ТикТок искључити алгоритам који одређује садржај који корисници виде, како би се смањиле компликације за БајтДенс. Подсјетимо, кинеска влада је још 2020. године додала алгоритме за препоруку садржаја на свој списак за контролу извоза.
У међувремену, ТикТокова жалба Врховном суду посљедњи је покушај да се поништи закон који је потписао амерички предсједник Џо Бајден којим жели да се ова мрежа присили на продају због забринутости за националну безбједност или ће апликација бити забрањена 19. јануара.
Мекорт је рекао како вјерује да ће Врховни суд подржати закон, након чега би Бајтденс могао бити отворен за преговоре. До тада је фокусиран на припремање аквизиције. Открио је да је већ разговарао с члановима Трампове администрације, али није хтио да открије о чему су тачно разговарали нити какав је став Трампа и његових људи у вези са комплетним случајем ТикТок.
Подсјетимо, управо је Трамп у свом првом мандату 2020. године покушао да забрани ТикТок односно присили БајтДенс да га прода у америчке руке. Али, од тада је промијенио свој став, искористивши популарност ТикТока у својој посљедњој кампањи како би се се приближио млађим гласачима. Чак је изјавио и да ТикТок има "топло мјесто у његовом срцу".