Frenk Mekort

Ko je milijarder koji želi da kupi TikTok?

  • Izvor: Agencije
  • 24.12.2024. 15:32

Sve je vjerovatnije da bi TikTok mogao da se nađe u ozbiljnim problemima u SAD. Zakon koji je aktuelna administracija predložila, a koji je već prihvaćen, predviđa zabranu te popularne aplikacije sredinom januara, ako ona ne promijeni vlasnika i iz kineskih pređe u američke ruke. 

Iako se u TikToku svim pravnim sredstvima bore protiv takvog ishoda i nadaju da će novoizabrani predsjednik Donald Tramp nekako pomoći, već su se pojavili zainteresovani pojedinci i grupe koje su spremne "da kupe" američku podružnicu TikToka. Jedno od najzvučnijih imena sigurno je milijarder Frenk Mekort koji je mnogima poznat kao bivši vlasnik bejzbol tima Los Anđeles Dodžers.

Kako piše "Rojters", Mekort već kreira temeljnu reviziju TikTokovog poslovnog modela kao dio plana za nadmetanje za kupovinu TikToka. Već je okupio oko sebe konzorcijum ulagača koji bi mogao da ponudi 20 milijardi dolara za kupovinu. 

Njegova vizija TikToka odnosi se prije svega na drugačiji poslovni model oglašavanja. Mekort bi tako korisnicima dao veću kontrolu nad oglasima i vrstom sadržaja koji žele da vide. Smatra da bi u budućnosti TikTok mogao da zarađuje putem e-trgovine i podataka o licenciranju za modele obuke vještačke inteligencije, naravno uz pristanak korisnika.

"Kada date dozvolu da se vaši podaci koriste i dobijete naknadu, to se okreće za 180 stepeni i daje korisniku moć", izjavio je Mekort.

Plan za TikTok uključuje i ​​migraciju njegove tehnologije na protokol otvorenog koda koji je razvio Projekt Liberti, organizacija koju je osnovao Mekort. Protokol bi korisnicima omogućio da kontrolišu svoje podatke i jednostavno ih premjeste na drugo mjesto na internetu. 

Iako dobro zvuči, Mekortov plan mogao bi da naiđe na nekoliko prepreka. Prije svega, BajtDens tvrdi da TikTok ne može da se odvoji od matične kompanije. 

Ali, i za to Mekort ima rješenje. Rekao je da će ponuda za TikTok isključiti algoritam koji određuje sadržaj koji korisnici vide, kako bi se smanjile komplikacije za BajtDens. Podsjetimo, kineska vlada je još 2020. godine dodala algoritme za preporuku sadržaja na svoj spisak za kontrolu izvoza.

U međuvremenu, TikTokova žalba Vrhovnom sudu posljednji je pokušaj da se poništi zakon koji je potpisao američki predsjednik Džo Bajden kojim želi da se ova mreža prisili na prodaju zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbjednost ili će aplikacija biti zabranjena 19. januara.

Mekort je rekao kako vjeruje da će Vrhovni sud podržati zakon, nakon čega bi Bajtdens mogao biti otvoren za pregovore. Do tada je fokusiran na pripremanje akvizicije. Otkrio je da je već razgovarao s članovima Trampove administracije, ali nije htio da otkrije o čemu su tačno razgovarali niti kakav je stav Trampa i njegovih ljudi u vezi sa kompletnim slučajem TikTok. 

Podsjetimo, upravo je Tramp u svom prvom mandatu 2020. godine pokušao da zabrani TikTok odnosno prisili BajtDens da ga proda u američke ruke. Ali, od tada je promijenio svoj stav, iskoristivši popularnost TikToka u svojoj posljednjoj kampanji kako bi se se približio mlađim glasačima. Čak je izjavio i da TikTok ima "toplo mjesto u njegovom srcu".

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: