Више од 2.700 доктора у Словачкој данас је дало отказ.
Они захтијевају од министра здравља Камила Шашка да заустави процес трансформације државних болница у акционарска друштва, саопштило је синдикално удружење љекара ЛОЗ.
Према писању словачког портала та3, синдикат је упознат са проблемом консолидације јавних финансија, али међу медицинским радницима, а нарочито љекарима, расте забринутост због могућег смањења зарада.
Предсједник ЛОЗ-а Петер Висолајски је за медије напоменуо да ово није први пут да љекари подносе масовне оставке, а да се нада да ће се ''влада опаметити и почети да рјешава ствари у корист пацијената''.
''Тражимо од владе састанак, идеално би било и са премијером, гдје бисмо сјели и ријешили (проблеме), а да словачке болнице не остану без љекара“, додао је, истакавши да ће порасти број оставки.
Истовремено, Шашко је поручио да неће прилагодити своје одлуке захтјевима синдикалаца, рекавши да су за здравствену заштиту надлежни влада и министар здравља.
''Нећу дозволити да питања која нису у њиховој надлежности рјешавају уз пријетњу отказима. То ми много више мирише на политику него на одбрану својих радних права, што је у принципу задатак синдиката“, рекао је министар.
Он је напоменуо да је спреман да преговара са директорима болница, али да су јавне финансије за њега ''црвена линија''.