Покренут је стечајни поступак над Јадран фабриком чарапа након што је на главној скупштини одбијен приједлог покрића дијела дуга од 1,65 милиона евра.
Ова напомена стоји у судском регистру Привредног суда у Загребу, пише хрватски Тпортал.
Још у марту ове године покренут је предстечајни поступак како би се утврдило да ли постоје основе за стечај, наводи се у тексту. Након што је на главној скупштини фирме, одржаној 12. септембра, одбијен приједлог да се дуг покрије тако што би 328.300 евра било обезбијеђено укидањем ревалоризационих резерви, а остатак пренијет у наредне финансијске периоде, суд је на основу налаза стечајне управнице Даворке Хуљев утврдио да постоје основе за покретање стечајног поступка.
Тако је случај, који траје од марта 2018, добио свој завршни чин. Наиме, тада је загребачки Привредни суд потврдио предстечајни споразум између Јадран фабрике чарапа и повјерилаца. Међутим, споразум није испоштован. Предстечајни поступак је покренут на основу потврде ФИНА о неизвршеним основама за плаћање, по којима је до 28. фебруара ове године 110 дана био дужан укупно 167.109,33 евра.
Уз приједлог за предстечај и потврду о дуговању, фирма је доставила попис имовине, покретнина, возила и обавеза, извјештаје из земљишних књига, изјаву о имовини намијењеној продаји и улагању, број запослених и извјештај о судским предметима.
Унутрашњи сукоби
На интернет страници компаније стоји да је основана 1930. године под именом Силк фабрика чарапа. Крајем 1941. године добија садашње име, а 1994. постаје акционарско друштво. Себе називају лидером у производњи и продаји женских, мушких и дјечијих чарапа у региону, иако више од 70% преостале производње чине женске чарапе.
На недавној главној скупштини, осим модела рефинансирања дијела дуга, одбијени су и сви извјештаји директора Винка Баришића о финансијама, стању компаније, ревизији и примањима управе и надзорног одбора. Иначе, фирма је прошле године остварила приход од 3,43 милиона евра, пола милиона евра мање него 2022. Бруто губитак износио је 1,9 милиона евра, док су текуће обавезе порасле на 3,66 милиона евра. Број запослених је од 2019. године до прошле године опао са 134 на 44.
Одбијање извјештаја о стању фирме наставак је спора између директора Баришића и неколицине приватних акционара, који му замјерају пребацивање производње на двије фирме у власништву члана његове породице. Лидер пише да је Баришић у јулу прошле године, кроз принудну наплату, остао без значајног пакета акција фирме и данас посједује само 0,03% портфолија. Иначе, највећи акционар је Валамар, који има 24,87% удела у Јадран фабрици чарапа.
Једина одлука донијета на септембарској главној скупштини је избор Павла Станишића за предсједника скупштине и Крешимира Митровића и Данијела Клаића за чланове надзорног одбора, са четворогодишњим мандатом, пише портал.