Туристичке агенције увећале цене аранжмана за Турску до 10 одсто, а за Грчку, Египат и Тунис - за пет до седам одсто.
Најтраженије дестинације међу Србима су традиционално Грчка, Турска, Египат и Тунис, те ће они који планирају да и наредног љета уживају на годишњем одмору у некој од ових земаља морати да издвоје много више новца него претходних година, јер су агенције увећале цијене аранжмана, и то до 10 одсто.
Тако ће најјефтиније љетовање за четворочлану породицу у Турској коштати око 2.200 евра, и то у предсезони.
Прошле године то увећање је износило 20 одсто, ове године је упола мање, а до поскупљења је дошло јер су, како кажу у агенцијама, порасле цијене авио-превозника, али су и хотелијери увећали цијене услуга које пружају.
Скупље због инфлације
Највише је поскупјела Турска, која је све популарнија међу туристима.
"Нека поскупљења су условљена поскупљењем авио-превоза, али поскупјела је и сама услуга у Турској. Тамо је инфлација, која утиче на курс локалне валуте према иностраним валутама, и хотелијери се, плашећи се инфлације, штите вишим цијенама. Они су иначе у обавези да изражавају цијене у локалној валути. Тако је дошло до поскупљења од пет до десет одсто", рекао је за Курир Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција Јута.
Навео је да би најјефтинији ол-инклузив аранжман за Турску могао да кошта између 550 и 650 евра по особи, и то за почетак сезоне, а касније би био нешто скупљи.
"На тржиште утиче и интересовање на глобалном нивоу, сваке сезоне имамо дестинације за која влада веће интересовање, као што је прије коју годину то била Грчка, и што је већа потражња, цијена је виша. Сад је то случај с Турском, која је била у стагнацији претходне двије године. Морамо да објаснимо људима да наше тржиште не може да парира иностраним туроператорима из два разлога, један је обим закупа капацитета и утицаја на тржиште, а други дужина реализације аранжмана", навео је Сеничић и додао:
"Наше тржиште препознаје аранжмане од половине јуна до половине септембра, док западноевропско оне од краја априла до половине новембра, па хотелијери имају већи интерес да то продају на том тржишту."
За "фирст минуте" понуде попуст до 45 одсто
Сеничић указује да је најбоље сада уплатити љетовање, јер ће крајем фебруара агенције укинути могућност давања попуста:
"Крајем октобра кренула је продаја "фирст минуте" понуда с попустима од 20 до чак 45 одсто до средине децембра. Сад је прави тренутак да се уплати аранжман. Напомињем да људи треба да поведу рачуна и о отказним клаузулама, јер управо због таквих цијена и жеље хотелијера да што прије дођу до новца они најчешће не потпадају под исте услове као и регуларни аранжмани, па треба бити опрезан. Савјет је да се сви они који имају разлоге (мала дјеца, стари родитељи, неизвјесност у вези с добијањем годишњег одмора), као и они који немају, распитају о полисама осигурања за отказ туристичког аранжмана", нагласио је Сеничић.
Полупансион у Грчкој од 350 евра
Што се тиче Грчке, Египта и Туниса, поскупљење аранжмана износи од пет до седам одсто.
"Разлози за поскупљење су инфлација, повећање цијена набавних добара неопходних за пружање тих услуга, поскупљење авио-превоза, а и хотелијери се масовно усаглашавају са инфлацијом током године. То је глобално за сва тржишта, дакле на свим тим дестинацијама можемо очекивати поскупљење аранжмана за наредну сезону од пет до седам одсто", објаснио је Сеничић.
Говорећи о најјефтинијим аранжманима за Грчку, каже да се у понуди могу наћи и хотели на бази полу пансиона по цијени од 350 евра за десет ноћења.
"То је неки просјек, али то може ићи и до неколико хиљада евра", нагласио је директор Јуте.