Turističke agencije uvećale cene aranžmana za Tursku do 10 odsto, a za Grčku, Еgipat i Tunis - za pet do sedam odsto.
Najtraženije destinacije među Srbima su tradicionalno Grčka, Turska, Еgipat i Tunis, te će oni koji planiraju da i narednog ljeta uživaju na godišnjem odmoru u nekoj od ovih zemalja morati da izdvoje mnogo više novca nego prethodnih godina, jer su agencije uvećale cijene aranžmana, i to do 10 odsto.
Tako će najjeftinije ljetovanje za četvoročlanu porodicu u Turskoj koštati oko 2.200 evra, i to u predsezoni.
Prošle godine to uvećanje je iznosilo 20 odsto, ove godine je upola manje, a do poskupljenja je došlo jer su, kako kažu u agencijama, porasle cijene avio-prevoznika, ali su i hotelijeri uvećali cijene usluga koje pružaju.
Skuplje zbog inflacije
Najviše je poskupjela Turska, koja je sve popularnija među turistima.
"Neka poskupljenja su uslovljena poskupljenjem avio-prevoza, ali poskupjela je i sama usluga u Turskoj. Tamo je inflacija, koja utiče na kurs lokalne valute prema inostranim valutama, i hotelijeri se, plašeći se inflacije, štite višim cijenama. Oni su inače u obavezi da izražavaju cijene u lokalnoj valuti. Tako je došlo do poskupljenja od pet do deset odsto", rekao je za Kurir Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Juta.
Naveo je da bi najjeftiniji ol-inkluziv aranžman za Tursku mogao da košta između 550 i 650 evra po osobi, i to za početak sezone, a kasnije bi bio nešto skuplji.
"Na tržište utiče i interesovanje na globalnom nivou, svake sezone imamo destinacije za koja vlada veće interesovanje, kao što je prije koju godinu to bila Grčka, i što je veća potražnja, cijena je viša. Sad je to slučaj s Turskom, koja je bila u stagnaciji prethodne dvije godine. Moramo da objasnimo ljudima da naše tržište ne može da parira inostranim turoperatorima iz dva razloga, jedan je obim zakupa kapaciteta i uticaja na tržište, a drugi dužina realizacije aranžmana", naveo je Seničić i dodao:
"Naše tržište prepoznaje aranžmane od polovine juna do polovine septembra, dok zapadnoevropsko one od kraja aprila do polovine novembra, pa hotelijeri imaju veći interes da to prodaju na tom tržištu."
Za "first minute" ponude popust do 45 odsto
Seničić ukazuje da je najbolje sada uplatiti ljetovanje, jer će krajem februara agencije ukinuti mogućnost davanja popusta:
"Krajem oktobra krenula je prodaja "first minute" ponuda s popustima od 20 do čak 45 odsto do sredine decembra. Sad je pravi trenutak da se uplati aranžman. Napominjem da ljudi treba da povedu računa i o otkaznim klauzulama, jer upravo zbog takvih cijena i želje hotelijera da što prije dođu do novca oni najčešće ne potpadaju pod iste uslove kao i regularni aranžmani, pa treba biti oprezan. Savjet je da se svi oni koji imaju razloge (mala djeca, stari roditelji, neizvjesnost u vezi s dobijanjem godišnjeg odmora), kao i oni koji nemaju, raspitaju o polisama osiguranja za otkaz turističkog aranžmana", naglasio je Seničić.
Polupansion u Grčkoj od 350 evra
Što se tiče Grčke, Еgipta i Tunisa, poskupljenje aranžmana iznosi od pet do sedam odsto.
"Razlozi za poskupljenje su inflacija, povećanje cijena nabavnih dobara neophodnih za pružanje tih usluga, poskupljenje avio-prevoza, a i hotelijeri se masovno usaglašavaju sa inflacijom tokom godine. To je globalno za sva tržišta, dakle na svim tim destinacijama možemo očekivati poskupljenje aranžmana za narednu sezonu od pet do sedam odsto", objasnio je Seničić.
Govoreći o najjeftinijim aranžmanima za Grčku, kaže da se u ponudi mogu naći i hoteli na bazi polu pansiona po cijeni od 350 evra za deset noćenja.
"To je neki prosjek, ali to može ići i do nekoliko hiljada evra", naglasio je direktor Jute.