Произвођачима се препоручује хитно обављање заштите, уколико то већ нису учинили, како би се спријечиле секундарне инфекције и ширење болести на плодове.
Сива пјегавост ораха (Gnomonia leptostyla) спада међу најопасније болести које погађају ову воћну врсту. Симптоми су видљиви на листовима, плодовима и младицама, јавља Савјетодавна ФБиХ.
На листовима се појављују округле или овалне пјеге са тамнијим рубовима и сивим средиштем, по чему је болест и добила име.
Хитно обавити заштиту
Како је Агроклуб раније писао, зараза се остварује кроз природне отворе-стоме и лентицеле, као и механичка оштећења листа, плода и младара. У ширењу патогена значајну улогу имају и инсекти.
Уколико се болест јаче развије, упозоравају савјетодавци, може доћи до потпуног опадања лишћа.
"На плодовима пјеге у почетку имају свијетлију боју, а касније тамне и шире се. Ако зараза захвати младе плодове, они опадају, док касније заражени остају на стаблу, али су мањи, с мањим језгром и горким укусом", појашњавају.
Произвођачима се препоручује хитно обављање заштите, уколико то већ нису учинили, како би се спријечиле секундарне инфекције и ширење болести на плодове.
За третман треба користити средства на бази бакра и системичне фунгициде.
Почетак лета орахове муве
Такође, важно је пратити почетак лета орахове муве (Rhagoletis completa), штеточине од економског значаја. Лет се прати помоћу жутих љепљивих плоча које садрже хранидбени или феромонски атрактант, а постављају се почетком јула, најмање пет плоча по хектару.
Ако се на плочама уоче два имага, препоручује се да се први третман обави за 15 дана.
Подсјетимо, штеточина има само једну генерацију годишње. Одрасли облик је црвенкастосмеђе боје (боја може варирати) дужине 4-8 мм са жутом главом те се на прсишту налази добро уочљив троугласти штитић жуте боје. Ларва је жућкастобијеле боје и нарасте до 9 мм.
(Агроклуб)