Proizvođačima se preporučuje hitno obavljanje zaštite, ukoliko to već nisu učinili, kako bi se spriječile sekundarne infekcije i širenje bolesti na plodove.
Siva pjegavost oraha (Gnomonia leptostyla) spada među najopasnije bolesti koje pogađaju ovu voćnu vrstu. Simptomi su vidljivi na listovima, plodovima i mladicama, javlja Savjetodavna FBiH.
Na listovima se pojavljuju okrugle ili ovalne pjege sa tamnijim rubovima i sivim središtem, po čemu je bolest i dobila ime.
Hitno obaviti zaštitu
Kako je Agroklub ranije pisao, zaraza se ostvaruje kroz prirodne otvore-stome i lenticele, kao i mehanička oštećenja lista, ploda i mladara. U širenju patogena značajnu ulogu imaju i insekti.
Ukoliko se bolest jače razvije, upozoravaju savjetodavci, može doći do potpunog opadanja lišća.
"Na plodovima pjege u početku imaju svijetliju boju, a kasnije tamne i šire se. Ako zaraza zahvati mlade plodove, oni opadaju, dok kasnije zaraženi ostaju na stablu, ali su manji, s manjim jezgrom i gorkim ukusom", pojašnjavaju.
Proizvođačima se preporučuje hitno obavljanje zaštite, ukoliko to već nisu učinili, kako bi se spriječile sekundarne infekcije i širenje bolesti na plodove.
Za tretman treba koristiti sredstva na bazi bakra i sistemične fungicide.
Početak leta orahove muve
Takođe, važno je pratiti početak leta orahove muve (Rhagoletis completa), štetočine od ekonomskog značaja. Let se prati pomoću žutih ljepljivih ploča koje sadrže hranidbeni ili feromonski atraktant, a postavljaju se početkom jula, najmanje pet ploča po hektaru.
Ako se na pločama uoče dva imaga, preporučuje se da se prvi tretman obavi za 15 dana.
Podsjetimo, štetočina ima samo jednu generaciju godišnje. Odrasli oblik je crvenkastosmeđe boje (boja može varirati) dužine 4-8 mm sa žutom glavom te se na prsištu nalazi dobro uočljiv trouglasti štitić žute boje. Larva je žućkastobijele boje i naraste do 9 mm.
(Agroklub)