Српска православна црква прославља Крстовдан као успомену на прве хришћане који су примили вјеру на самом почетку хришћанске проповиједи.
Крстовдан се слави увијек уочи Богојављења, спада у непокретне празнике и посни је дан за православне вјернике, без обзира на то који дан у недјељи пада.
Зимски Крстовдан слави се увијек уочи Богојављења и није обиљежен црвеним словом, за разлику од Крстовдана који је 27. септембра, као успомена на проналажење Часног Крста, на којем је на Голготи разапет Христос. Многи Срби га славе као своју крсну славу.
Празник се везује за светковање Богојављења, празника Крштења Исуса Христа, као и за дан посвећен светом Јовану Крститељу, који га је крстио у ријеци Јордану. Празнују се, заправо, два догађаја, у вези с Часним крстом – проналазак Часног крста на Голготи и повратак из Персије у Јерусалим.
У православним храмовима се на Крстовдан служи литургија светог Јована Златоустог, уз ритуал великог освећења воде, који прати празнично богослужење. Крстовданска водица се послије водоосвећења дијели вјерницима и, према обичају, чува у кућама ради здравља, јер се сматра да ова вода помаже при исцјељењу душе и тијела. Због тога сваки вјерник чува по једну малу бочицу ове воде и користи је само у изузетним приликама.
По народним обичајима на Крстовдан ваља да се опере сав веш и очисти кућа. Пости се строго, први пут послије Божића, јер је до овог дана било разрјешење због великог празника. Зато у нашем језику постоји пословица: “Ко се крстом крсти, тај Крстовдан пости”.
Такође, према вјеровањима нашег народа, који вјетар дува на Крстовдан, тај вјетар ће најчешће дувати током године. У 12 дана, од Божића закључно са Крстовданом, огледа се 12 мјесеци године која долази, па какво је вријеме ког дана такво ће бити у месецу који том дану одговара по редослиједу. Ако је на Крстовдан облачно, зима ће бити богата снијегом.
На Крстовдан су се, преносе хроничари, јели остаци бадњеданског пасуља и – спремане су пихтије. Али како је Крстовдан посни дан, то су их јели сутрадан, на Богојављење, преноси БЛ портал.