Република Српска ФБиХ имају веома сличне прописе о пензијском и инвалидском осигурању, па тако и у дијелу који се односи на породичну пензију.
Међутим, постоје и разлике када је у питању остваривање ових права.
Дакле, право на породичну пензију имају чланови породице умрлог осигураника који је на дан смрти испуњавао услове за старосну или инвалидску пензију и чланови породице умрлог корисника. Дефиниција "члана породице" у овом смислу другачија је у ентитетима.
У ФБиХ родитељи без права
"У Републици Српској под члановима породице сматрају се брачни супружници (удовица, односно удовац), разведени брачни супружник или ванбрачни супружник, ако му је правоснажном пресудом суда досуђено право на издржавање. Затим, дијете, рођено у браку или ван брака, усвојено или пасторак, те дијете без оба родитеља или коме су оба родитеља потпуно или трајно неспособни за привређивање, које је осигураник или корисник пензије издржавао до своје смрти. Такође, чланом породице сматра се и родитељ, односно отац и мајка, очух и маћеха, те усвојилац, које је осигураник или корисник пензије издржавао до своје смрти", појашњено је Фокусу у Фонду ПИО Републике Српске.
С друге стране, у федералном закону о ПИО ванбрачни партнери имају једнака права као и брачни уколико су свој статус утврдили у одговарајућем судском поступку. Оно гдје су мања права у односу на Републике Српске тиче се родитеља умрлог осигураника, те они у ФБиХ нису препознати као особе које имају право на породичну пензију/мировину. Једнако тако, споменута су само дјеца/унуци без оба родитеља које је умрли корисник пензије/мировине уздржавао, али не и дјеца којима су оба родитеља потпуно или трајно неспособни за привређивање.
Није једнако за жене и мушкарце
Удовица има право на породичну пензију: ако је на дан смрти супруга навршила 50 година живота; ако је тада била потпуно неспособна за привређивање, односно ако је таква неспособност настала у року једне године од дана смрти супруга; ако имају једно или више дјеце са правом на породичну пензију, према којима она обавља родитељске дужности.
Удовица којој право на породичну пензију/мировину престане прије навршених 50, али послије навршених 45 година живота, може поново остварити право кад наврши 50 година живота. Затим, удовица која у току кориштења права на породичну пензију постане потпуно неспособна за привређивање задржава то право док постоји таква неспособност. Право на пензију задржава и уколико у току кориштења тог права наврши 50 година живота.
Ако је до смрти супруга дошло након што је навршила 45 година, удовица има право на породичну пензију након 50. рођендана. Удовица која је до смрти супруга или до престанка права на породичну пензију навршила 45 година живота, има право на породичну пензију прије навршених 50 година живота ако постане потпуно неспособна за привређивање.
Оно гдје се разликују ентитетски закони у овом дијелу односи се на дјецу рођену након смрти осигураника.
"Удовица има право на породичну пензију и кад је дијете осигураника, односно корисника пензије рођено након његове смрти", наводи се у закону Републике Српске, док је у федералном прецизирано "кад је дијете осигураника, односно корисника мировине рођено 300 дана након његове смрти”.
Када су у питању мушкарци који остану удовци, услови су исти као код удовица, с тим што су старосне границе за остваривање права 55 и 60 година, умјесто 45 и 50.
Садашњи и разведени супружник дијеле по пола
Дијете има право на породичну пензију до навршених 15 година живота или најкасније до 26 година уколико се редовно школује. Редовним школовањем не сматра се школовање у школи истог или нижег степена образовања од школе коју је дијете завршило. Дијете код кога наступи неспособност за самосталан живот и рад прије 15. године живота има право на породичну пензију док та неспособност траје. Право има и уколико је до неспособности за привређивање дошло послије 15. године живота, а прије смрти осигураника, односно корисника пензије који га је издржавао.
"Дијете код којег у току кориштења права на породичну пензију наступи неспособност за самосталан живот и рад или неспособност за привређивање, задржава право док та неспособност траје. Неспособност за самосталан живот и рад постоји када се особа због врсте и тежине физичког или менталног оштећења или врсте и тежине психичке болести не може оспособити за обављање најједноставнијих послова", наводи се у ентитетским законима о ПИО.
Примјера ради, уколико је корисник пензије примао за живота 800 КМ, породична пензија за удовицу/удовца ће износити 560 КМ.
Ако право на породичну пензију имају супружник умрлог осигураника, односно корисника пензије и разведени супружник коме је досуђено право на издржавање, породична пензија одређује се у висини која припада за једног члана породице и дијели се на једнаке дијелове.
Поступак за остваривање права на породичну пензију покреће се на захтјев члана породице умрлог осигураника, односно корисника старосне или инвалидске пензије, преноси "Фокус".