ФБиХ

Стаж за пензију се може докупити: Ово је услов

  • 27.07.2025. 11:46

Иако је законом дефинисано да за добијање минималне пензије у ФБиХ треба имати најмање 15 година стажа, ово право могуће је остварити и с три године стажа мање.

Дакле, у ФБиХ након напуњених 65 година старости пензију могу примати и особе које су активно радиле свега 12 година, али под једним условом. Ово правило вриједи само за оне који имају 62 године или мање.

Која су права и правила

Наиме, становници ФБиХ којима за пензионисање недостају три године радног стажа, а имају 62 или мање година, могу остварити пензију без новог запослења, и то тако да им Служба за запошљавање докупи потребни стаж.

Како је дефинисано Законом о посредовању у запошљавању и социјалној безбједности незапослених особа, Служба за запошљавање може докупити највише до три године стажа. Према споменутом закону, незапослена особа којој недостају до три године стажа има право да јој се уплати пензијско и инвалидско осигурање све до испуњења услова за старосну, пријевремену или повољнију пензију.

Умро легендарни нападач из Премијер лиге

Умро легендарни нападач из Премијер лиге

Циљ ове законске одредбе је омогућити достојанствен одлазак у пензију особама које су годинама радиле, али из различитих разлога нису успјеле остварити пуни стаж, а услов је да све то вријеме буде пријављена на Службу за запошљавање. То право односи се и на посебне категорије, укључујући ратне војне инвалиде, припаднике Оружаних снага, добитнике ратних признања и одликовања…

Према наведеном законском пропису, незапослена особа која је пријављена надлежној установи за запошљавање, а којој недостају до три године пензијског стажа за стицање услова за старосну пензију у смислу Закона о пензијском и инвалидском осигурању, мора провести то вријеме у осигурању, а најраније од 29. децембра 2000., када је овај пропис ступио на снагу, пише Вечерњи лист.

''Дипломатским дјеловањем заштити возаче из БиХ од хапшења у ЕУ''

''Дипломатским дјеловањем заштити возаче из БиХ од хапшења у ЕУ''

Захтјев за остваривање права на уплату доприноса за пензијско и инвалидско осигурање подноси незапослена особа у Служби за запошљавање према мјесту пребивалишта и он се комплетира у тој служби.

Потврда о доказу

Приликом подношења захтјева потребно је доставити формулар захтјева за докуп стажа (својеручно потписан од подносиоца, физичке особе - незапослене особе); оригиналну радну књижицу или овјерену копију, односно изјаву о изгубљеној или уништеној радној књижици те, умјесто ње, потврду о подацима регистрованим у матичној евиденцији надлежне службе за пензијско и инвалидско осигурање као доказ стажа осигурања.

Потврду о доказу статуса незапослене особе (потврда из чињеница из службене евиденције) општинске канцеларије за рад даје надлежна служба рада у ФБиХ. Уз наведено, потребно је доставити и сагласност за урачунавање посебног стажа у пензијски стаж, плус потврду о доказу припадности Оружаним снагама (Федерално министарство одбране, ФМУП), а за оне категорије пензија гдје постоји законска могућност да се он и урачуна у укупан пензиони стаж - 62 године старости и 40 година пензијског стажа и 65 година старости и 20 година пензијског стажа.

Европску унију чека најважнији састанак у новијој историји

Европску унију чека најважнији састанак у новијој историји

Такође су потребни докази о потврди иностраних носилаца стажа осигурања ако их особа посједује (нпр. из Хрватске, Италије, Њемачке итд.), као и доказ о стажу из радног односа с подручја Републике Српске (ако особа посједује АМ образац, МИО листинг Завода за пензионо и инвалидско осигурање Републике Српске).

По запримању захтјева кантонална служба за запошљавање подноси појединачне захтјеве надлежној кантоналној административној служби Завода за ПИО за израчун пензијског стажа, односно стажа осигурања ради оцјене испуњава ли подносилац захтјева услове. Након проведеног поступка издаје се потврда и с документацијом доставља надлежној кантоналној служби за запошљавање.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: