Влада ФБиХ припремила је уредбу која се односи на исплату помоћи усљед увећаних трошкова живота грађанима.
Према уредби, Влада ФБиХ жели уредити право на исплату помоћи од послодавца, динамику исплате и начин реализације у циљу ублажавања економских посљедица проузрокованих растом трошкова живота.
Уредба ће ступити на снагу од 1. јануара 2025. У члану 2. уредбе стоји да право на исплату и кориштење олакшице, усљед увећаних трошкова живота, има особа која има заснован радни однос с послодавцем у складу с чланом 4. Закона о раду.
Право на исплату помоћи усљед увећаних трошкова живота имају послодавци који испуњавају сљедеће услове: “регистровани су као правне особе или самостални предузетници и запошљавају особе из ставке, редовно исплаћују плате и уплаћују доприносе за запослене у складу с важећим прописима, немају неизмирене обавезе по основи пореза и доприноса”, наводи се, преноси "Тузлаинфо".
У чланку 3 стоји да се висина помоћи одређује мјесечно у фиксном износу, и то 200 КМ за запосленике који примају најнижу плаћу у складу с прописима о најнижој плати и 150 КМ за све остале.
Наводи се да послодавац који у периоду важења ове уредбе почевши од 1. фебруара исплати најнижу плаћу у складу с прописима о најнижој плаћи у износу од 15% и више у односу на плату за јануар “има право на увећани износ помоћи из ставке (1) у износу од 400 КМ мјесечно по запосленику, с тим да укупан износ исплаћене помоћи не смије прећи износ од 4.800 КМ у 2025.”.
Послодавац може извршити исплату помоћи из овог чланка у складу с финансијским могућностима и правилима прописаним уредбом.
Шта ако послодавац покуша смањити плату прије ступања Уредбе на снагу?
Послодавац не може примијенити одредбе уредбе тако да раднику умањи плату коју је имао прије ступања на снагу Уредбе.
Укупна мјесечна примања запосленика која обухватају нето плату с порезом и накнадом за топли оброк, превоз и помоћ прописану Уредбом не смију бити нижа од 1.200 КМ од јануара. У члану 4. стоји да се исплата помоћи запосленицима може вршити на један од сљедећих начина – мјесечно, најкасније до задњег дана у мјесецу за текући мјесец; тромјесечно, најкасније до 15. дана у мјесецу који слиједи након истека тромјесечја, изузев за посљедње тромјесечје 2025, када се исплата може извршити најкасније до 31. децембра 2025.
Кључно је да сви запосленици имају право на исплату помоћи који су затечени у радном односу на дан доношења акта из члана 7. ове уредбе, без дискриминације.
У Уредби је наведено да је послодавац дужан до 15. у мјесецу за протекли мјесец у којем је извршена исплата помоћи доставити надлежној Пореској испостави извјештај о исплати помоћи.
Колика ће бити минимална плата у ФБиХ?
Премијер ФБиХ Нермин Никшић појаснио је у разговору за "Фејс" зашто је припремљена Уредба.
"У овој години смо имали двије Уредбе. Једна је ишла до 2.500 КМ, друга до 2.700 КМ. Кад смо направили анализу ове друге, јер је у њој предвиђено да послодавци морају извјештавати Пореску управу, неких 230 хиљада радника од 570.000 је добило ту помоћ у укупном износу од 99 милиона КМ. Кад то подијелите, то је за 4 мјесеца 400 КМ, односно 100 КМ по раднику мјесечно. Онда видите да је то двије трећине јавних предузећа, а врло мало послодаваца", каже Никшић.
Додаје да ће Уредба коју је Влада ФБиХ сад припремила, подразумијевати и говорити о минималним примањима радника која ће бити обавезна.
"Уредба је припремљена и предвиђа минималну плату, кад буде јавно знаће се који је износ. Она ће се примјењивати од 1. јануара, у фебруару ће плате бити исплаћене по њој. Биће минимална плата, биће обавезна помоћ на име повећања трошкова живота, топли оброк и и превоз. Послодавци ће на то плаћати порезе само на минималну плату, а остало ништа. То ће трајати до годину дана, односно до доношења фискалних закона којима ће се смањити доприноси", каже Никшић.
Појашњава и да се за оне који имају већу плату може давати та помоћ.
"Али то није обавезно, јер су примања изнад 1.200 КМ. Ми хоћемо да заштитимо 270 хиљада радника ФБиХ који примају мању плату од 1.000 КМ" , каже Никшић.
Уколико би неко покушао смањити плате уочи доношења Уредбе то неће моћи.
"Посљедња исплаћена плата у новембру не може се смањивати. Предвидјели смо неке ствари, а све ће провјеравати Пореска управа. Предвидјели смо и да они који јануарску плату повећају својим радницима 15 одсто, могу уплатити 400 КМ неопорезиво", каже Никшић.