Грађани Републике Српске, у појединим случајевима, могу добити поврат новца за прегледе, медицинске услуге или лијекове које су сами платили. Из Фонда здравственог осигурања Републике Српске појашњавају да је Законом о обавезном здравственом осигурању јасно прецизирано када се може одобрити рефундација трошкова здравствене заштите. То се дешава у случајевима када здравствена установа наплати услугу коју финансира обавезно осигурање.
"Осигураник који је ослобођен плаћања партиципације њему се наплати партиципација у здравственој установи из незнања или се десио неспоразум. Тада се осигураник може обратити Фонду здравственог осигурања захтјевом за рефундацију трошкова да би му се надокнадио тај износ који се односи на партиципацију. Уколико неког лијека нема у апотеци коју Фонд финансира и осигураник купи тај лијек негдје друго такође има право на рефундацију“, каже портпарол Фонда здравственог осигурања Републике Српске Дарија Филиповић Остојић.
Од плаћања партиципације, по различитим основама, према подацима Фонда, ослобођено је више од пола осигураника у Републици Српској.
"Дјеца до 18 година и старији од 65, пензионери са најнижом пензијом, добровољни даваоци крви који су дали крв више од десет пита, труднице, породиље то су категорије које су ослобођене плаћања партиципације. Постоје и одређене болести стања, осигураници који болују од малигних болести они су ослобођени плаћања партиципације за све што се односи на лијечење те болести и оно што се десило као посљедица те болест. Такође и особе које имају дијабетес су ослобођене за основну болест и све њене компликације“, додала је портпарол Фонда здравственог осигурања Републике Српске Дарија Филиповић Остојић.
Иако могућност поврата новца постоји, многи о томе и даље не знају много. Грађани Бањалуке који су стали пред нашу камеру нису упућени у саму опцију рефундације трошкова, док су нешто боље упознати са категоријама становништва које не плаћају партиципацију.
Да би остварили право на рефундацију, осигураници морају поднијети захтјев у шалтер сали, уз пратећу медицинску документацију, оригиналне фискалне рачуне и доказ да су сами сносили трошак, појашњавају из Фонда. Захтјев се може поднијети у року од годину дана, а услов је да су доприноси измирени. Одлука се доноси у року од 30 дана, а новац се исплаћује на текући рачун корисника.