Два дана пред Васкрс - гужве у маркетима, али и на бањалучкој Тржници не мањка. Највише се купују јаја. Десет комада кошта око пет марака, док је за она домаћа потребно издвојити марку или двије више. Они који нису стигли сами да их офарбају и украсе, могу их купити за марку до двије по комаду. Цијене су скочиле у односу на претходне годину, али купаца има. На Велики петак посла је је, кажу трговци, више него иначе.
"Данас иде мало боље. Ових дана је слабије ишло. Н: Какве су цијене? Високе. Ако је квалитет, онда је мало скупље“, каже трговац Јоргованка Јурковић.
"Иде добро. Врло добро иде продаја. Наш народ слави. Више је купаца него ранијих дана. Велики петак је само један петак у години“, додаје Богдана Зељковић.
Најдужи ред је на штандовима гдје се продаје риба. Не стижемо ни јести од посла, али не жалимо се, кажу трговци. Цијене се, тврде, не разликују много у односу на претходне године.
"Није. Мало је орада поскупјела ове седмице, ово све остало је иста цијена. Шаран чак био 13,50, сада је 13 КМ. Ослић седам и по. Доста се узима, није скуп. Пастрмка 13 КМ, очишћена“, каже Љиљана Вујиновић.
Данас се на цијене није жалио нико. То је трошак који су, кажу, свакако су планирали.
Цијене јесу високе, али потражња не јењава. Васкрс се, кажу Бањалучани, мора прославити како доликује, па је богата трпеза неизоставна.
"Добре су цијене, све је подношљиво. Ево, видиш овдје три, а код нас у трговини четири марке“, каже један саговорник за АТВ.
"Па, цијене тако, подношљиве за некога, за некога и није“, додаје други.
"Колико чујем од самих трговаца, они једни друге откуцавају, кажу да су дигли све у односу на претходне дане. Тако смо и очекивали, нисмо очекивали да ће појефтинити“, рекао је трећи.
Трговци су свјесни да се не штеди на припреми највећег хришћанског празника, па многи од њих то користе за стицање профита, а науштрб грађана, чији су џепови ионако све тањи, упозоравају у удружењима која се баве заштитом потрошача.
"Оно што смо могли примјетити задњих неколико дана је да су цијене у појединим маркетима и месницама, цијене неких основних животних намирница, прије свега месо и производи од меса, изразито поскупјеле. Тако цијена свињског бута без кости се креће од 12 до 15 марака у зависности од маркета и меснице“, каже предсједник Удружења за заштиту потрошача "Реакција“ Бањалука Драган Јошић.
У Удружењу су израчунали и да је за овогодишњу васкршњу трпезу потребно издвојити 10 до 20 одсто више пара у односу на претходну годину.