Колико је бирани судски вјештак Харис Вранић објективан, професионалан и кредибилан да доноси налазе и мишљења довољно показују његове објаве на друштвеним мрежама. У једној таквој, прије неколико година, вријеђао је предсједника Републике Српске и поредио га са Хитлером. Лажне оптужбе и тврдње му нису стране. Вранић је лажно оптужио једног доктора за злоупотребу, па добио и пресуду за клевету.
"С обзиром на то да тужени током поступка није доказао да је спорно изражавање било истинито, суд налази да је почињена клевета која се тужбом ставља на терет туженом. Тужени није доказао ни постојање основа за ослобађање од одговорности, односно није доказао да је изношење напријед означених чињеница било разумно, добронамјерно и уз придржавање општеприхваћених професионалних стандарда"
Ако је, случајно, заборавио процедуру вјештачења, ево му и подсјетник стручњака. Вјештак сачињава налаз и мишљење на основу онога шта тражи суд или тужилаштво. Ако суд постави питање „је ли лице које се вјештачи способно да присуствује рочишту“, а лијечење још траје, вјештак не би требало да крши кодексе медицинске етике и наложи да то лице дође на рочиште, објашњава вјештак медицинске струке Нено Добријевић. Каже и да вјештак треба да обави преглед.
"Правило је да се лице и прегледа, барем ја сам у својим вјештачењима увијек настојао да погледам лице. Вјештак може, односно, требало би да прегледа лице. Он то може урадити у установи у којој ради, у некој другој установи или у кућним условима и након тога сачињава налаз и мишљење, које је дужан доставити суду у одређеном року", каже Нено Добријевић, судски вјештак, интервентни кардиолог.
Мишљење судског вјештака Хариса Вранића о здравственом стању предсједника Републике Српске у потпуној је супротности са мишљењем струке, тврди то министар здравља и социјалне заштите Српске. Ален Шеранић овај потез Вранића оцјењује неетичким и апсурдним.
"Морам рећи да сам ја приликом посјете предсједнику Милораду Додику имао прилике да, у оквиру здравствене установе, разговарам са особљем саме установе, који су ме тада упознали да је захват који је тада извршен изузетно комплексан и захтјеван и да је постоперативни опоравак свакако дужи него што је то уобичајено", каже министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић.
Јасни су и аналитичари - над предсједником Републике Српске се спроводи насиље Суда БиХ.
"Сама та намера да се он након озбиљне операције позове у Сарајево да буде на суђењу бесмислена је и злонамерна. Тиме се на још један начин демонстрира сила политичког Сарајева и Запада према председнику Републике Српске, али не према њему лично само, него и према читавој Републици Српској и читавом српском народу", каже Александар Раковић, аналитичар.
Не пресуђују ратне злочинце, а предсједника Српске би са операционог стола у судницу, и то је само још једна у низу реакција на срамни потез из сарајевске чаршије. Милорад Додик је оперисан деветог децембра. Оперативни захват на желуцу и једњаку био је компликован, али је протекао успјешно.