Суд по сваку цијену жели да убрза поступак

Бубић: Вранић користио фотографије са интернета

  • 26.12.2024. 08:13

У својој дугогодишњој каријери никада се нисам сусрео са оваквим случајем, да суд по сваку цијену жели да убрза поступак, нарушавајући тиме основна људска права оптуженог и многе међународне конвенције које говоре о правичном суђењу.

Каже ово за "Глас Српске" адвокат Горан Бубић, који пред Судом БиХ брани предсједника Републике Српске Милорада Додика, а коментаришући посљедњу одлуку овог суда да рочиште са 25. помјери на 30. децембар иако је од стране одбране овом правосудном тијелу достављена медицинска документација да Додик због нарушеног здравља и постоперативног опоравка није у стању да до даљег присуствује суђењу.

Ево зашто је одгођено рочиште предсједнику Српске

Ево зашто је одгођено рочиште предсједнику Српске

- На овај начин мом клијенту онемогућено је право на живот и лијечење, што је јасно дефинисано Европском конвенцијом. Такође, ускраћено му је и право на одбрану. Очигледно им се жури да што прије осуде предсједника Додика, при томе не водећи рачуна о његовом здрављу. Зато сам недавно и изјавио да, изгледа, није циљ само да се он осуди, већ и сахрани - истакао је Бубић.    

Појашњава и да је усмено обавијештен од стране Суда БиХ да је ново рочиште заказано за 30 децембар те да ће тада, како му је појашњено, бити одржана статусна конференција и главни претрес. Наводи да му није јасно шта ће тада бити предмет поменуте статусне конференције. Претпоставља да ће можда бити говора о вјештачењу љекарске документације.

- Статусне конференције, иначе, нису предвиђене да се организују и одржавају у току суђења, већ само на почетку, када се планира ток судског поступка, па ту можемо сазнати, рецимо, колико доказа ће извести тужилаштво или одбрана и колико им је времена потребно за тако нешто. С обзиром на то да је суђење већ поодмакло, заиста не видим сврху одржавања исте - наводи Бубић.     

Врањеш: Судским процесом против предсједника Српске крше се загарантована људска права

Врањеш: Судским процесом против предсједника Српске крше се загарантована људска права

На питање шта очекује од захтјева за изузеће судског вјештака, доктора Хариса Вранића, који је оспорио наводе из отпусне листе и изнио неке своје произвољне и паушалне медицинске оцјене, те ли ће бити тражено међународно вјештачење, Бубић појашњава да у члану 269. Закона о кривичном поступку стоји да вјештачење могу спровести суд, али и странке у поступку, односно тужилаштво и одбрана.

- Суд БиХ ће одлучити о нашем захтјеву да одбаци вјештачење Вранића. Уколико то уради, може одредити новог вјештака. Уколико и он буде радио као Вранић, да игнорише стварно стање, одбрана ће онда ангажовати свог. То су неке процедуралне могућности, али видјећемо шта ће се на крају десити. Оно што је  урадио Вранић стварно  је недопустиво. Он у свом извјештају има неке слике желуца и једњака скинуте са интернета, уз које стоје површне и произвољне оцјене медицинског стања предсједника Додика које немају никакве везе са стварним здравственим стањем. То је ван сваких етичких норми. Он свој став базира на документу о пријему Додика у болницу. Када му је стигло отпусно писмо, одлучио је да га игнорише, поручивши да остаје при свом ставу.  Мени све то личи на једну лошу режију - поручио је Бубић.

Одгођено суђење предсједнику Додику - наставак у понедјељак

Одгођено суђење предсједнику Додику - наставак у понедјељак

Одгађање

Рочиште Милораду Додику, које је било заказано за 25. децембар, одгођено је за понедјељак због, како је појашњено, "објективне немогућности његовог присуства". Саопштено је и да је овај суд запримио медицинску документацију, али не и какав је њихов став по захтјеву одбране за изузеће судског вјештака Хариса Вранића. Предсједнику Српске и вршиоцу дужности директора "Службеног гласника Српске" Милошу Лукићу, иначе, суде за "непоштовање одлука Кристијана Шмита".

Пратите нас и путем Вибера