Свјетски стручњаци не виде подршку

Сарајевска дипломатска офанзива - Операција успјела, пацијент умро

  • 31.03.2025. 14:17

Јесте ли кад чули за свјетске дипломате који подржавају Сарајево? Нисте, јер су то увелико црви на издисају бх. дипломатије. То знају и у Сарајеву, због чега именима својих плаћених дипломата као титулу додају "САД", "Велика Британија", "Њемачка". О дипломатском дебаклу и мањку подршке говорио је и бивши британски дипломата Тимоти Лес. Он истиче да Бошњаци имају међународну подршку, али да је питање колико је она одлучна у овим тренуцима.

"Бошњаци су у тешкој ситуацији. Желе очувати БиХ, али питање је који су њихови капацитети да смире и Србе и Хрвате. Ако Србија подржава Републику Српску, онда Срби имају моћ. То значи да Бошњаци зависе од међународне подршке у конфронтацији са Србима. Имају је, али је питање је ли та подршка одлучна. Ако би се та подршка тестирала да ли би Трамп и руководство у Вашингтону подржали Бошњаке у радикалним корацима против Срба? Ако би дошло до потенцијалне употребе силе, да ли би Европа подржала Бошњаке у том случају? Мислим да ово није нешто што је загарантовано. Политика данас није онаква каква је била прије 25 година. Постоји и могући сценарио у којем Бошњаци не би имали међународну подршку за сукобљавање са Србима што би омогућило Србима да реализују амбицију и да се врате на верзију Дејтона из 1995. године, а ко зна гдје би се ствари развиле након тога", тврди Лес.

Питање који "виси у ваздуху" у БиХ су у Хрвати. За хрватско руководство Лес каже да су пасивни и да им је ово огромна прилика.

Којих сила, Дино?

Којих сила, Дино?

"Хрватско питање тренутно није актуелно као што је српско. Да будем искрен, био сам изненађен пасивношћу Хрвата у протеклим седмицама. Увијек сам сматрао да Хрвати желе исто што и Срби, али у овом случају нису искористили прилику усљед дјеловања Срба да и они затраже рјешавање свог питања. Ако сам све добро схватио, све што су Хрвати урадили је искориштавање кризе да ријеше стари циљ, а то је измјена начина бирања предсједништва БиХ. Човића и друге представнике Хрвата ограничава Пленковић јер не жели кризу на својој граници. Ако бисмо посматрали све то динамично, мислим да је средњерочно да ће хрвати затражити нешто што је у складу с њиховим стварним амбицијама", каже Лес.

Он сматра да би се Хрвати активирали ако би Срби успјели у продубљивању своје аутономије. тада би могли затражити нови договр за себе који би могао бити заснован на захтјевима за трећим ентитетом.

Злаја је љут, али нису му Срби криви за то

Злаја је љут, али нису му Срби криви за то

"У још екстремнијем сценарију, ако би се Република Српска одвојила од БиХ, онда би и Хрвати тражили исту ствар. То тренутно није јасно што би то значило, али смо чули од политичара у Загребу, укључујући предсједника Зорана Милановића, гдје је изјавио да неће напустити Хрвате у БиХ ако би се Срби одважили на такав корак. То није хрватска политика, али јесте начин размишљања националиста у Загребу и даје наслућивати могућност радикалнијих корака у будућност", каже Лес.

На питање новинара да ли је ово уједно и крај за предсједника Републике Српске, Лес каже да се Додик суочава са највећим изазовом, али је потребно бити храбар па рећи да је његово вријеме заиста истекло.

Тимоти Лес: Трамп нема интерес да БиХ преживи као држава

Тимоти Лес: Трамп нема интерес да БиХ преживи као држава


Пратите нас и путем Вибера