Америка и Велика Британија ће, уколико желе да сачувају свој ауторитет на Балкану, на неки начин морати да санкционишу самопроглашено Косово због забране употребе динара, сматра професор Центра за геополитику при Универзитету Кембриџ Тимоти Лес.
"Могли би да санкционишу више појединаца на Косову, укључујући и високог званичника у влади. Могли би да ускрате међународно финансирање. Могли би да погоршају своје дипломатске односе, замрзну подршку признању Косова и интеграцији у међународне институције. Унутар Косова би могли да покушају да промијене власт", истакао је Лес.
Лес је рекао да је значајно, иако није изненађујуће, да су Русија и Кина изразиле снажно противљење акцијама Приштине које штете Србији, њиховом кључном регионалном савезнику, јер то значи да су све велике силе уједињене у потреби да самопроглашено Косово одступи.
"Сходно томе, мислим да ће Косово вјероватно то и учинити, иако ништа није извјесно, јер би то било веома штетно за владу и Аљбина Куртија, само годину дана од избора", изјавио је Лес за "Блиц".
САД и Велика Британија раније су изразиле јасно противљење забрани динара и поручиле Приштини да о томе преговара са Београдом у оквиру дијалога.