Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentrane skupštine BiH Snježana Novaković Bursać ocijenila je danas da izmjene i dopune Izbornog zakona koje su predložili hrvatski delegati Domu naroda rješava bitne stvari za razliku od prijedloga koji je u Predstavnički dom uputila grupa poslanika bošnjačkih stranaka.
- Mi smo u Domu naroda glasali za prijedlog HDZ BiH, dok prijedlog koji se našao na dnevnom redu Predstvaničkog doma ne rješava ništa - rekla je Bursaćeva novinarima.
Ona je istakla da su pod firmom zaštite integriteta napravljene takve egzibicije koje dovode u pitanje osnovnu namjenu svakog zakona, a to je njegova sprovodivost.
Bursaćeva je podsjetila da je SNSD postavio princip jednakog prava nediskriminacije bilo kojeg građanina.
- Kako će se to primijeniti na glasanje iz inostranstva, na to odgovora nema. Nameće se rješenje sa gomilom problema - rekla je Bursaćeva i dodala da je SNSD po ovom pitanju kristalno jasan.
Ona ističe da je najveće političke probleme donio neobezbijeđen legitiman izbor članova Predsjedništva BiH iz FBiH i delegata u Domu naroda Paralmenta FBiH, napomenuvši da taj problem rješava prijedlog HDZ-a.
Stvar izmjene izbornog zakonodavstva, smatra Bursaćeva, mora da bude predmet najvišeg mogućeg stepena konsenzusa ključnih političkih aktera.
Ona je rekla da HDZ-ov prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona nije u suprotnosti sa Konvencijom za ljudska prava.
- Konvencija je dio Ustava i mi treba da poštujemo svoj Ustav - rekla je Bursaćeva.
Šef Kluba poslanika SNSD-a je ponovila da je ključni motiv izmjena izbornog zakonodavstva poboljšanje integriteta, te da to prijedlog koji je upućen Predstavničkom domu to ne obuhvata, što je dokazano sudkim presudama kada su u pitanju glasovi iz inotranstva.
Govoreći o ekonomskoj situaciji, Bursaćeva je istakla da je prioritet održati stabilnost javnih finansija i nesmetano funkcionisanje javnih službi, isplate penzija.
- Mi smo spremni da se o Zakonu o akcizama izjasnimo pozitivno u smislu da se akcize ukinu za određeni period kad se za to steknu svi prethodno potrebni uslovi - rekla je Bursaćeva.
Ona je navela da zakon koji su predložile opozicione stranke nije bio ustavan i davao je mogućnost Savjetu ministara da vrši ulogu Paralmentarne skupštine.
- On se nalazi u proceduri u Domu naroda - rekla je Bursaćeva.