Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac upozorio je da je opasna namjera bošnjačkih političkih struktura i dijela međunarodne zajednice da modeliraju izborne pobjednike kod Srba i Hrvata, te da obezbijede participaciju u vlasti političkih struktura koje nemaju podršku srpskog i hrvatskog naroda.
Košarac je tokom susreta u Sarajevu sa zamjenikom ministra inostranih i evropskih poslova Slovačke Ingrid Brokovom ukazao da bi takve strukture bile potpuno u funkciji stranaca i bošnjačke politike, što je apsolutno neprihvatljivo
U saopštenju Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa se navodi da je
ministar Košarac sa Brokovom razgovarao o unapređenju bilateralne saradnje, evropskim integracijama i aktuelnoj političkoj situaciji u BiH.
Na sastanku je istaknuto da su BiH i Slovačka prijateljske zemlje bez otvorenih pitanja, te da postoji prostor za unapređenje ekonomske saradnje, posebno u sektorima energetike i poljoprivrede, te na polju digitalizacije.
Košarac je informisao sagovornicu o aktuelnim političkim prilikama u BiH, te poručio da je rješenja neophodno tražiti u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava, uz poštovanje nadležnosti svih nivoa vlasti u BiH.
"Republika Srpska je privržena slovu Dejtonskog sporazuma, njeni zvaničnici afirmišu mir i stabilnost, te striktno poštovanje ustavnih nadležnosti. Mi zagovaramo unutrašnji dijalog legitimnih predstavnika konstitutivnih naroda o svim otvorenim pitanjima, bez uplitanja stranaca i nametnutih rješenja", poručio je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.
On je konstatovao da dio međunarodne zajednice u BiH nametanjem odluka i pritiscima na domaće političke zvaničnike nanosi veliku štetu samoj zemlji.
"Stranci u pravilu sa bošnjačkom političkom strukturom zagovaraju model po kojem se osporavaju ustavne nadležnosti entiteta u želji da jačaju nadležnosti institucija na zajedničkom nivou. To je za Republiku Srpsku potpuno neprihvatljivo, jer smo izričito protiv centralizacije BiH", naglasio je Košarac.
On je ponovio da Republika Srpska i njeni zvaničnici ne prihvataju niti će prihvatiti legitimitet njemačkog diplomate Kristijana Šmita kao visokog predstavnika, jer nije imenovan u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim pravom.
"Prepoznajemo i protivimo se nastojanjima dijela međunarodne zajednice i bošnjačkih političara da Ustavni sud BiH modeliraju kao tumača određenih propisa u zemlji, što nije i skladu sa Ustavom niti za to postoji bilo kakav validan argument", naveo je Košarac.
Govoreći o reformi izbornog zakonodavstva u BiH, on je naglasio je taj proces trebalo da bude okončan prije opštih izbora u oktobru ove godine.