Сарајево је сакрило крваве трагове убистава и протјеривања Срба који су живјели у том граду, за то нико није одговарао и о томе се у Сарајеву ћути, рекла је Срни предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац.
"О српском страдању нема никакве плоче, знака, обавијести. О каквом ми то суживоту и будућности да говоримо", упитала је Граорчева.
Она сматра неприхватљивим да за злочине над Србима, припадницима ЈНА у сарајевској Добровољачкој улици још увијек нико није одговарао нити је пресуђен.
"Колико пута треба изговорити ову реченицу па да се они који о томе одлучују, позабаве тиме и барем дијелом допринесу помирењу и вјери у боље сутра за све у БиХ", рекла је Граорчева поводом обиљежавања 33 године од страдања припадника ЈНА у Добровољачкој улици.
Граорац је указала на чињеницу да се данас нико не обазире на злочине над Србима, да породице убијених у Сарајево морају да иду под јаком полицијском пратњом да би упалили свијеће и положили цвијеће које ће завршити у контејнеру чим се окрену.
"Нисмо једнаки, наше жртве нису једнако третиране, наша мјеста страдања нису једнако обиљежена, њихови злочинци нису процесуирани. То уништава БиХ", рекла је Граорчева.
Она је нагласила да Срби не могу бити задовољни у оваквој БиХ, због чега морају чувати Републику Српску, за коју је животе дали више од 35.000 бораца и цивила.
"Они су наша брана преко које не можемо прећи. И сва ова страдања, убијања, насилне смрти нас опомињу да будемо будни, да не дозволимо да нас ико више понизи и убије", закључила је Граорчева.
У Источном Сарајеву и Сарајеву данас ће бити обиљежене 33 године од злочина над војницима ЈНА у Добровољачкој улици.
Према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, 2. и 3. маја у Сарајеву је погинуло најмање 28 припадника ЈНА.
ЦЈБ Источно Сарајево поднио је 2005. године кривичну пријаву против 15 лица осумњичених за овај злочин, али је Тужилаштво БиХ тек у новембру 2007. године покренуло истрагу.
Међународни тужилац у БиХ Џуд Романо донио је у јануару 2012. године одлуку о обустављању истраге.
Тужилаштво БиХ је 20. новембра 2018. године донијело наредбу о поновном отварању истраге у предмету "Добровољачка", те је Суд БиХ у мају 2022. године потврдио оптужницу против 10 лица која се терете за ратни злочин.
Међу оптуженима су Ејуп Ганић, као члан Предсједништва РБиХ, Заим Бацковић, као члан оперативног центра Штаба Територијалне одбране РБиХ и Јусуф Пушина, као помоћник министра унутрашњих послова РБиХ и начелник штаба МУП-а РБиХ.
Овај поступак је још у току.