Sarajevo je sakrilo krvave tragove ubistava i protjerivanja Srba koji su živjeli u tom gradu, za to niko nije odgovarao i o tome se u Sarajevu ćuti, rekla je Srni predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac.
"O srpskom stradanju nema nikakve ploče, znaka, obavijesti. O kakvom mi to suživotu i budućnosti da govorimo", upitala je Graorčeva.
Ona smatra neprihvatljivim da za zločine nad Srbima, pripadnicima JNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici još uvijek niko nije odgovarao niti je presuđen.
"Koliko puta treba izgovoriti ovu rečenicu pa da se oni koji o tome odlučuju, pozabave time i barem dijelom doprinesu pomirenju i vjeri u bolje sutra za sve u BiH", rekla je Graorčeva povodom obilježavanja 33 godine od stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici.
Graorac je ukazala na činjenicu da se danas niko ne obazire na zločine nad Srbima, da porodice ubijenih u Sarajevo moraju da idu pod jakom policijskom pratnjom da bi upalili svijeće i položili cvijeće koje će završiti u kontejneru čim se okrenu.
"Nismo jednaki, naše žrtve nisu jednako tretirane, naša mjesta stradanja nisu jednako obilježena, njihovi zločinci nisu procesuirani. To uništava BiH", rekla je Graorčeva.
Ona je naglasila da Srbi ne mogu biti zadovoljni u ovakvoj BiH, zbog čega moraju čuvati Republiku Srpsku, za koju je živote dali više od 35.000 boraca i civila.
"Oni su naša brana preko koje ne možemo preći. I sva ova stradanja, ubijanja, nasilne smrti nas opominju da budemo budni, da ne dozvolimo da nas iko više ponizi i ubije", zaključila je Graorčeva.
U Istočnom Sarajevu i Sarajevu danas će biti obilježene 33 godine od zločina nad vojnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici.
Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, 2. i 3. maja u Sarajevu je poginulo najmanje 28 pripadnika JNA.
CJB Istočno Sarajevo podnio je 2005. godine krivičnu prijavu protiv 15 lica osumnjičenih za ovaj zločin, ali je Tužilaštvo BiH tek u novembru 2007. godine pokrenulo istragu.
Međunarodni tužilac u BiH Džud Romano donio je u januaru 2012. godine odluku o obustavljanju istrage.
Tužilaštvo BiH je 20. novembra 2018. godine donijelo naredbu o ponovnom otvaranju istrage u predmetu "Dobrovoljačka", te je Sud BiH u maju 2022. godine potvrdio optužnicu protiv 10 lica koja se terete za ratni zločin.
Među optuženima su Еjup Ganić, kao član Predsjedništva RBiH, Zaim Backović, kao član operativnog centra Štaba Teritorijalne odbrane RBiH i Jusuf Pušina, kao pomoćnik ministra unutrašnjih poslova RBiH i načelnik štaba MUP-a RBiH.
Ovaj postupak je još u toku.