Предсједник СНСД-а Милорад Додик изјавио је да је састанак представника власти на нивоу БиХ у Лакташима био коректан, један од продуктивнијих и да је сад најважније да се оно што је договорено о Изборном закону и имплементира.
"Мислим да можемо то да урадимо. Ми ћемо врло брзо да се видимо и наши људи ће радити на томе, прије свега на документу. Треба рећи да већ дуго ради интерресорна радна група која се бави изборима, тако да је то у већини спремљено. Треба само да се уграде ове ствари које смо ми договорили", рекао је Додик новинарима у Београду.
Говорећи о томе шта је конкретно договорено на састанку у Лакташима у четвртак, 18. јануара, Додик је рекао да то јавност већ зна.
"Договорено је да се иде на изборе, да се за закон који је дошао у Дом народа Парламентарне скупштине БиХ не гласа, да се врати у редовну процедуру, да се израде допуне Изборног закона које би подразумијевале и одређени ствари везано за интегритет, како они то зову", навео је Додик.
Он је нагласио да је договорено да буду затворене листе, без преференцијала, да се цензус подигне са три на пет посто за парламентарне изборе, да за локалне изборе то буде четири одсто.
"Договорили смо и да се угради механизам обавезности гласања, а они који не буду гласали имаће мандатну казну која ће ићи у фонд ентитета који ће моћи сутра да се користи за изградњу, опремање школа, вртића, у образовном смјеру било шта", навео је Додик.
Он је додао да су то суштинске ствари које су договорене и да мандат припада странци, да се онемогући политичка корупција која је до сада била изражена у том погледу.
"Мени је драго што смо имали тај договор, који, како видите, не споре ни наши партнери из `тројке`", рекао је Додик.
Додик, који је и предсједник Републике Српске, нагласио је да треба дати шансу договору који је постигнут.
Он је навео да су лидери странке Народ и правда Елмедин Конаковић и СДП-а БиХ Нермин Никшић веома коректно интерпретирали резултате договора.
"Мени је жао што је то процурило у јавност. Ја сам сачинио како је то уобичајено један преглед тих ставова, доставио сам их партнерима у Федерацији БиХ. Нажалост, то се појавило у ФБиХ код медија. Покушавају да то нешто опет проблематизују, као што видите из реакције `тројке`, готово 90 одсто је идентично свему ономе што је речено", рекао је Додик.
Он је истакао да оно што је у нацрту документа написано о изборима у цијелости договорено.
Предсједник СНСД-а Милорад Додик изјавио је да Кристијан Шмит није релевантан када је ријеч о измјенама Изборног закона БиХ.
"Шмит за нас није релевантан. Он није основа ни предмет нашег дјеловања", рекао је Додик упитан да прокоментарише изјаву Шмита да очекује да ће домаће снаге постићи договор о техничким измјенама Изборног закона БиХ и да он неће морати да користи бонска овлаштења.
Додик је истакао да је политичке ставове у вези са измјенама Изборног закона износио и раније.
"Јавност зна да смо ми тражили да се мандат врати странци, да буду затворене листе и друго. То смо предлагали док је у партнерству била Странка демократске акције. Они су исто имали вољу, али не и жељу да то проведу, јер су имали налоге странаца да се то не деси", рекао је Додик, који је и предсједник Републике Српске.
Додик је истакао да га Шмитове изјаве не интересују нити би требало да интересују јавност у Српској.
"Он је нелегалан без обзира колико се трудио да покаже да је важан", рекао је Додик.
Коментаришући изјаву америчког предсједника Џозефа Бајдена да би укидање финансијске помоћи Украјини могло довести до кризе у земљама Балкана, Додик је рекао да је невјероватно да предсједник Америке до те мјере обмањује јавност, поручивши да неће бити рата.
"Што се тиче локалних снага, нико овдје не претендује на било какав ратни сукоб, нити има ко потенцијала да то уради, али Бајден има тај комодитет да може да слаже јавност", рекао је Додик.
Лидери политичких странака које учествују у власти на нивоу БиХ на састанку у Лакташима у четвртак, 18. јануара, постигли су значајан напредак по питању Изборног закона БиХ који ће се финализирати током фебруара, саопштено је из СНСД-а који је био домаћин састанка.
На састанку је, како је наведено, постигнут и важан искорак о кључним питањима везаним за европски пут БиХ.