На кинеским интернет платформама, попут Алибабе, све чешће се могу пронаћи монтажне куће по изузетно ниским цијенама – већ од 15.000 долара за површину од око 50 квадратних метара.
Иако звучи примамљиво, стручњаци упозоравају да куповина такве куће није ни једноставна ни без ризика, па је прије наруџбе потребно детаљно се информисати, ангажовати домаће пројектанте и водити рачуна о читавом низу законских, техничких и логистичких корака.
Према писању Пословног дневника, уз основну цијену од око 15.200 долара, на укупни трошак треба додати превоз бродом до најближе луке (око 3.700 долара), шпедитерске услуге, царину, ПДВ, као и накнаде за евентуалне трошарине.
У контејнеру, уз конструкцију куће, купац најчешће добија и основни кухињски и купатилски намјештај, али монтажу мора организовати сам – било да ангажује локалне мајсторе или, уз додатне трошкове, кинеске раднике.
Пројектант из Хрватске, Драган Грегурец, истиче да је уз сваку такву куповину нужно прибавити грађевинску дозволу, што значи да овлашћени домаћи пројектанти морају израдити техничку документацију на основу кинеских нацрта.
Проблем настаје када уз кућу не добијете комплетну техничку спецификацију, укључујући сертификате за све уграђене материјале и уређаје – што је често случај.
''Списак који долази с кућом зна бити непотпун, плоче су тање од европских стандарда, утичнице нису компатибилне, а без сертификата нема гаранције о квалитету'', наводи Грегурец.
Он ипак напомиње да кинески произвођачи данас често нуде производе солидног квалитета, али да је кључно наручити од провјереног добављача и уз технички надзор.
Препоручује се да купац ангажује домаћи пројектни биро већ у фази одабира модела куће – како би стручњаци директно комуницирали с произвођачем, затражили неопходну документацију, провјерили компатибилност материјала и, уколико је потребно, предложили замјене.
Грегурец такође подсјећа да се монтажне куће у региону често неоправдано потцјењују.
''Њихов животни вијек може бити и до 100 година, а када дође вријеме за замјену инсталација или дијелова, то је код монтажних објеката знатно лакше него код класичне градње'', каже он, преноси Банкар.ме.
Закључак стручњака је јасан – монтажна кућа из Кине може бити повољна опција за дом или викендицу, али само уз темељиту припрему, стручну провјеру техничке документације и јасан план за монтажу, папирологију и легализацију објекта. Без тога, “повољна кућа” лако може постати компликован и скуп експеримент.