Веома је запрепашћујућа одлука Суда БиХ да настави поступак предсједнику Републике Српске Милораду Додику који је прије само недjељу дана подвргнут веома компликованој хируршкој интервенцији и који се налази на кућном лијечењу, са свјежом раном и концима и више него очигледно није у стању да се излаже било каквим покретима, а камо ли путовању од преко 600 километара и судском процесу кривичног типа, рекао је омбудсмен за људска права БиХ из реда српског народа Невенко Врањеш.
- Поставља се питање да ли се ради о притворском предмету, да ли је господин Додик опасна личност, да ли је наводно дјело за које се терети друштвено опасно дјело које узнемирава јавност, да ли он утиче на потенцијалне свједоке, да ли чини нова кривична дјела, избјегава долазак на рочишта и сл., па да би се процес убрзавао на овакав начин - навео је Врањеш.
Истакао је да апсолутно ни један објективан и оправдан разлог не постоји за овакву одлуку Суда БиХ.
- Болест је нешто на шта ни један човјек не може утицати и сви смо јој изложени. Када се болест деси право је сваког људског бића да буде адекватно лијечено, да се опорави и излијечи - рекао је Врањеш.
Нагласио је да је ово право повезано са правом на живот које се свуда у свијету неприкосновено штити.
- Овакво понашање Суда се може окарактерисати као акт тортуре и нехуманог поступања са лицем које се налази у постоперативном опоравку те је као такво супротно многобројним домаћим и међународним правним актима као што су Устав БиХ, Конвенција Генералне скупштине УН-а против тортуре и других сурових, нељудских или понижавајућих казни и поступка (нарочито њен члан један који се односи на тортуру); Универзална декларација УН-а о људским правима (нарочито њен члан 5); затим и Европској конвенцији о спречавању мучења и нељудског или понижавајућег поступања или кажњавања те посебно Европска конвенције о људским правима (и то члан 6.3. који се односи на право на правично суђење) - појаснио је Врањеш.
Рекао је да је овим и многим другим актима очигледно да је предсједник Српске изложен тортури и мучењу кроз један изнуђен судски процес, а што је свуда у цивилизованом свијету забрањено и подвргнуто строгим контролама и санкцијама.
- Потпуно је неприхватљиво да Суд БиХ упориште у заказивању рочишта види у налазу вјештака појединца медицинске струке који није обавио преглед пацијента што је у оваквим ситуацијама основни и најважнији принцип и правило медицинске струке. Таквим поступањем се доводи у питање објективност налаза и мишљења и исправност судске одлуке да се настави главни претрес. Сматрам да се овим озбиљно и еклатантно крше основна људска права предсједника Додика, нарочито право на правично суђење, на приступ суду и правди, право на дјелотворан правни лијек, право на живот и многа друга права која су цивилизацијска вриједност савременог друштва, нарочито баца сјену на објективност и законитост самог судског поступка - закључио је Врањеш.