Министар

Випотник: Трајно спријечити изградњу одлагалишта радиоактивног отпада на Трговској гори

  • Извор: СРНА
  • 09.07.2024. 19:22

Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске настојаће да буду активирани сви правни и стручни механизми како би се трајно спријечила изградња одлагалишта радиоактивног отпада на Трговској гори, рекао је данас ресорни министар Бојан Випотник.

"Приоритет свих институција је заштита права на живот и здравље 250.000 грађана који живе у подручју слива ријеке Уне, јер је Трговска гора питање опстанка живота и здравља становништва угроженог подручја", рекао је Випотник у парламенту Републике Српске, образлажући Информацију о активностима институција Републике Српске и представника из Српске у заједничким институцијама БиХ у вези са намјерама Хрватске да одлаже радиоактивни и нуклеарни отпад на локацији Трговска гора.

Он је указао да Хрватска одбија да сарађује и доставља информације о активностима које спроводи на својој територији у вези са изградњом објекта за складиштење нуклеарног отпада на Трговској гори, угрожавајући на тај начин животе и здравље људи у 13 општина у сливу ријеке Уне, а истовремено уноси узнемиреност за цијели регион, а посебно територију БиХ.

Сједница о ''мирном раздруживању'' неће бити одржана данас

Сједница о ''мирном раздруживању'' неће бити одржана данас

Випотник је рекао да ће ресорно министарство да прати све активности које ће се дешавати у наредном периоду, укључујући активно учешће у поступцима који ће се спроводити у Хрватској у вези ове намјере.

Он је подсјетио да је Министарство спољне трговине и економских односа у Савјету министара заједно са Координационим тијелом и правним тимом заузело став и предложило ангажовање иностране адвокатске канцеларије која би пружала услуге правног савјетовања и заступања у вези са покретањем поступака пред одговарајућим међународним институцијама против Хрватске, а у вези са прекограничним поступком процјене утицаја на животну средину и правном заштитом усљед кршења других међународних уговора од Хрватске.

"Предметни поступци се прије свега односе на механизме доступне у вези са ЕСПОО конвенцијом, али и Заједничком конвенцијом о сигурности збрињавања радиоактивног отпада и истрошеног нуклеарног горива и Архушком конвенцијом, чије су чланице БиХ и Република Хрватска", истакао је Випотник.

Кошарац: Створени услови за модернизацију централног гријања на Палама

Кошарац: Створени услови за модернизацију централног гријања на Палама

Према његовим ријечима, значај ангажовања међународне канцеларије огледа се у томе да је ток прекограничног поступка о процјени утицаја на животну средину са Хрватске дошао до кључног стадијума, при чему Хрватска још не показује довољан степен сарадње и озбиљног разматрања ставова БиХ.

"Хрватска исказује спремност да упркос противљењу не само јединица локалне самоуправе и многобројних организација, већ и свих институција БиХ, настави са пројектом", рекао је Випотник.

Випотник је рекао да се и поред именованог правног тима у БиХ, јавља потреба да БиХ интензивира правне активности у одговору на активности Хрватске.

"Ово се нарочито односи на праћење и учешће у прекограничном поступку студије утицаја на животну средину, као и припрему одговарајућих поступака пред међународним институцијама у складу са Стратегијом заштите правног интереса БиХ, а посебно у вези са ЕСПОО конвенцијом", закључио је Випотник.

Пратите нас и путем Вибера