Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију

Випотник: Циљ - да Хрватска потпуно одустане од Трговске горе

  • Извор: СРНА
  • 22.01.2024. 11:24

Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Бојан Випотник изјавио је Срни да одлука Хрватске да одгоди складиштење нуклеарног отпада на Трговској гори представља побједу грађана, медија и институција који су дали допринос да се укаже на штетност такве намјере и корак до коначне побједе - забране одлагања.

-Одлагање је ваша побједа, побједа новинара Срне који су написали безброј текстова, осталих колега новинара из других медијских кућа и сваког појединца који је написао једну реченицу на ту тему, те свих институција на свим нивоима власти и невладиних организација - рекао је Випотник.

Он је истакао да је постигнут потпуни консензус грађана, институција, невладиних организација и политичких представника, што је била и јасна порука Хрватској.

-Поред свих дневнополитичких неслагања, ова тема створила је цјелокупно јединство. То је снажна порука грађанима у том дијелу Српске и БиХ да нису сами, али и порука Хрватској да нећемо дозволити да истрају у својој намјери. Идемо до коначног циља, а то је одустајање од одлагања отпада на Черкезовцу - навео је Випотник.

Према његовим ријечима, добродошла је порука из Хрватске да ће до 2028. године складиштити отпад у Словенији, односно у Нуклеарној електрани "Кршко", те додао да то неће успорити активности институција из Српске и БиХ.

-Покренули смо истраживања у Републици Српској и ФБиХ која укључују све релевантне здравствене и образовне институције. Институт за јавно здравство припрема први извјештај, као и Институт за геолошка истраживања. То ће урадити и колеге из Федерације - рекао је Випотник.

Напомињем да су одржани бројни састанци, а најважнији у Женеви крајем прошле године у Секретаријату ЕСПО конвенције и Протокола о стратешкој процени утицаја на животну средину (СЕА), гдје су надлежни упознати о активностима Српске и БиХ, али и Хрватске, те навео да је најважнија порука да институције нису касниле са активностима.

-Било је појединаца, па и медија, који су говорили да смо закаснили. Са најрелевантнијег мјеста добили смо поруку да нисмо закаснили и да смо правовремено поступили у свим активностима - рекао је Випотник, нагласивши да Хрватска води нетранспарентан процес.

Истакао је да су три земље ЕУ стале на страну Републике Српске и БиХ, односно Мађарска, Аустрија и Словенија, те истакао да постоји добра сарадња и са институцијама у Србији.

-Донијели смо релевантну Резолуцију у Народној скупштини Републике Српске, што је снажна порука. У наредном периоду само треба да наставимо са активностима и убијеђен сам да ћемо доћи до коначног циља, а то је да Хрватска одустане од овог локалитета - истакао је Випотник.

Грант

Випотник је истакао да Министарство са међународним партнерима успјешно спроводи пројекте енергетске ефикасности, а сви су усмјерени на сектор образовања, здравља, социјалне заштите, те јавне управе за шта је до сада на годишњем нивоу издвајано на десетине милиона КМ.

-Све пројекте реализују домаће фирме, што доприноси побољшању нашег привредног амбијента. У прошлој години смо санирали преко 30 објеката. Реализовани су пројекти вриједни 40 милиона КМ - навео је Випотник.

Навео је да се у овој години реализује 40 одсто пројеката из неразвијених и изразито неразвијених општина, а кроз сарадњу са међународним организацијама и банкама обезбијеђена су грант средства у износу од 10 милиона евра.

-Изабрали смо 13 објеката и ускоро потписујемо уговоре. Циљ је да привучемо што више међународних партнера и да што више улажемо у Републику Српску. Наставићемо да радимо на томе - поручио је Випотник.

Када је ријеч о прошлој години, Випотник је навео да је, осим унапређења стања у заштићеним подручјима, највише активности било на санирању стања у Националном парку (НП) "Сутјеска".

-Деценију уназад проблеми су гурани под тепих. Саосјећам са људима који штрајкују и немају плату. Много енергије смо усмјерили на рјешавање проблема. Поднесене су кривичне пријаве против одговорних појединаца и бивших руководилаца - рекао је Випотник.

Указао је на то да је прихваћен његов захтјев да се уради ванредна финансијска ревизија у НП "Сутјеска", што би требало да буде значајан корак ка рјешавању нагомиланих проблема.

-На тај начин мислим да смо коначно одсјекли репове прошлости и убијеђен сам да ће „Сутјеска“ већ у овој години стати на стабилне ноге и бити оно што је одувијек требао да буде - бисер Републике Српске - истакао је Випотник.

Министар је рекао да је прошла година била пуна изазова, али и да је задовољан првом годином мандата, наводећи да је приоритет и даље на брзој реализацији захтјева грађана као и унапређењу законодавног оквира.

-Издвојио бих доношење Нацрта закона о заштити природе, што је веома комплексан закон. Прошао је форму Нацрта у Народној скупштини, а након тога и јавне расправе. Сада смо у фази доношења Приједлога закона -  навео је Випотник.

Напомиње да је донесен и Закон о државним становима над којим не постоји станарско право, истичући да је на тај начин ријешен велики проблем у бројним локалним заједницама.

-Додали смо још једну категорију становништва која може да стекне услове за добијање оваквих станова. Осим тога донијели смо и низ подзаконских аката када је ријеч о заштити животне средине. Створили смо услове за увођење евро-кодова који ће унаприједити стандард градње - истакао је Випотник.

Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Српске истакао је да негативне посљедице климатских промјена годинама односе људске животе и новац, а о санирању посљедица и превенцији било је ријечи и крајем прошле године на Конференцији држава чланица Оквирне конвенције УН о промјени климе у Дубаију.

-Република Српска и БиХ немају велики утицај на климатске промјене, али климатске промјене и те како утичу на нас. Истраживања Свјетске банке говоре да су на овим просторима, посљедњих неколико година, елементарне непогоде у директној вези са негативним посљедицама климатских промјена - навео је Випотник.

Он је додао да је потребно развијати свијест о овом проблему, јер је важна улога сваког појединца у ублажавању посљедица климатских промјена, те да се у сарадњи са међународним организацијама и највећим свјетским фондовима реализују два пројекта вриједности преко милион долара.

- На добром смо путу да привучемо још средстава за те сврхе -  закључио је Випотник.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 23:00 Филм (12+)

    ''Филм (12+)

  • 01:00 Ноћни програм

    Ноћни програм