Синиша Милић

"Спољна политика у БиХ више не постоји, у Њујорку сви изгубили“

  • Извор: СРНА
  • 25.05.2024. 11:25

Спољна политика БиХ, чије је вођење у надлежности трочланог Предсједништва, више не постоји послије свега што се дешавало у вези са резолуцијом о Сребреници, чији је најважнији циљ био да се подјеле између Срба и Бошњака учине трајним и непремостивим, сматра предсједник Скупштине Брчко дистрикта Синиша Милић.

Милић је рекао Срни да је главни утисак и највећи проблем то што се показало да спољна политика БиХ више не постоји.

Он је упитао да ли сутра протестну ноту у име БиХ могу добити земље које су гласале против или су биле уздржане од гласања, или оне које су подржале резолуцију, или и једни и други, што би био врхунац апсурда, али и најилустративнији приказ стања у коме се налази спољна политика, односно сама БиХ.

Милић је рекао да ниједна политика у БиХ нема разлога за задовољство након гласања о резолуцији о геноциду у Сребреници, наводећи да чак двије трећине човјечанства није стало иза тог формалног политичког акт због чега Бошњаци не могу бити задовољни.

Детаљи несреће у Трну: Познат идентитет повријеђеног

Детаљи несреће у Трну: Познат идентитет повријеђеног

Срби, каже, не могу бити задовољни јер је, иако је окарактерисана као "мање важно питање" о коме се одлуке доносе простом, а не двотрећинском већином, формално, ипак, усвојена.

Према његовим ријечима, резултат гласања је потврдио да политички утицај колонијалних сила и даље постоји, али је све слабији, понестаје им снаге.

Милић је истакао да се процесом помирења, што се показало и у Њујорку, не може управљати из страних амбасада јер они, имају своје интересе.

"Помирење је унутрашњи психолошки процес до кога се не долази једностраним декларацијама и резолуцијама којима се више од трећине становника или пола државе, проглашава непријатељем, док се, истовремено о злочинима геноцида почињеним над тим истим, страдалничким, српским народом у 20. вијеку ћути, и то од појединих спонзора и коспонзора резолуције", истакао је Милић.

"Запад води хајку против свих који неће да им се слијепо повинују - примјер су и Србија и Српска“

Након Њујорка, оцијенио је Милић, на добитку су једино они који су све ово и "закували".

"Не могу се отети утиску да је најважнији циљ резолуције био да се подјеле између Бошњака и Срба, по сваку цијену, учине трајним и непремостивим. Баш као и између Руса и Украјинаца", рекао је Милић.

Он је истакао да Срби и Бошњаци, којих се ово највише тиче, морају да покажу одговорност и да што прије енергично и недвосмислено одбаце политичке мотиве који су у позадини цијеле приче о резолуцији.

Упитао је и шта ће се десити ако српска политика, с пуним правом, устане са резолуцијама о њемачким злочинима у Другом свјетском рату или о геноциду који је почињен у Јасеновцу и другим стратиштима у тадашњој НДХ?

"Хоће ли то помоћи интеграцијама унутар БиХ, али и БиХ у ЕУ, да ли ћемо након свега почети убрзано да градимо ауто-пут од Сарајева ка Београду, или ће бити настављен наш суноврат у прошлост? Шта је извјесније", пита Милић, који је и предсједник брчанског одбора СНСД-а.

Прикупљена средства за операцију, Ана сутра путује за Турску

Прикупљена средства за операцију, Ана сутра путује за Турску

Штета, која је учињена, каже Милић, мора се контролисати и то директним дијалогом у БиХ, без посредника, спонзора и коспонзора.

Генерална скупштина УН усвојила је антисрпску резолуцију о Сребреници за коју су гласале 84 државе од укупно 193 чланице УН. На гласању је 87 држава било против и уздржано, док 22 земље нису гласале, што чини 109 земаља које нису подржале тај спорни документ.

Ову резолуцију, која је иницирана без одлуке Предсједништва БиХ, гласом је подржао и представник сталне мисије БиХ у УН који је тако наступио као представник искључиво Бошњака, а не сва три конститутивна народа.

Пратите нас и путем Вибера

  • 20:00 Серија: Љубавни залогаји (12+)

    Серија: Љубавни залогаји (12+)

  • 20:30 Филм

    '' Филм

  • 22:00 Серија: Насљедници (12+)

    'Серија: Насљедници (12+)

  • 23:00 Серија: 1992 (16+) (Р)

    ''Серија: 1992 (16+) (Р)

  • 01:00 Ноћни програм

    Ноћни програм