Историчар Александар Раковић изјавио је Срни да везе које је предсједник Републике Српске Милорад Додик створио у свијету могу да доведу до слабљења економских притисака на Српску које врше америчка Амбасада у Сарајеву и одређене гарнитуре из САД, јер данас не зависи све од Запада.
"Република Српска нема никакав други пут, него да настави да одолијева даље тим притисцима и уцјенама. Није то неочекивано", оцијенио је Раковић.
Поводом оцјене помоћника америчког државног секретара Џејмса О`Брајена да економске санкције против Додика дају резултате, Раковић је рекао да је циљ тих притисака да се економски пољуља Република Српска, а тиме и умањи повјерење грађана у институције Српске.
"Али, несумњиво да у Републици Српској имамо предсједника који је дуго и веома искусан у политици. Тако да улива повјерење да то његово искуство и везе које је створио у свијету током претходних деценија, могу да доведу до слабљења тих економских притисака на Републику Српску", оцијенио је Раковић.
Он је указао да данас дошло ново вријеме у којем не зависи све од Запада као некад.
"И у складу са тим новим временом које је стигло и бољим које тек треба да дође, Република Српска треба да прође ову садашњу ситуацију притисака и да стрпљиво сачека могућу промјену власти у САД у новембру и новог предсједника", сматра Раковић.
Ако се то догоди, указао је Раковић, онда је ријешен највећи број проблема са којима се Република Српска суочава од спољног фактора и неће више бити таквих притисака.
"Дакле, потребно је стрпљење, наставак борбе и нада да ће се све окренути у српску корист", нагласио је он.
Раковић напоменуо да такве притиске врше гарнитуре "осмог реда управе САД".
"Било је таквих акција и намјера и пре. На онима на које се врше притисци да не сарађују са Републиком Српском је да сами процјене колико су убједљиви ти људи који им то говоре. То је неки средњи ниво у САД, који не би требало уважавати у смислу прихватања њихових уцјена", рекао је Раковић.