Министар привреде и предузетништва Републике Српске Војин Митровић рекао је Срни да присуство предсједника Републике Српске Милорада Додика Самиту земаља БРИКС-а у руском граду Казању ствара претпоставке за будућу сарадњу са чланицама ове асоцијације, а како је нагласио, имаће и привредну и политичку тежину.
"Будућа сарадња и нова тржишта су важна, а први корак који Додик са делегацијом Републике Српске отвара је предуслов за све будуће кораке, уговоре, сарадњу, размјену искустава, привредних добара и људи", рекао је Митровић.
Он је нагласио да је БРИКС противтежа ЕУ, а привреди Републике Српске даје могућност пласмана производа на другим тржиштима, што је економски веома значајно.
Митровић је истакао да Српској доста значи подршка тих земаља и на политичком нивоу, поготово у вријеме када траје квазисуђење предсједнику Републике Српске пред Судом БиХ и тренутним стањем у БиХ.
"Присуство Додика самиту БРИКС-а имаће своју како привредну тако и политичку тежину. Увјерен сам да ће се на самиту остварити нови контакти. Додик ће сигурно презентовати са чиме Република Српска располаже и шта можемо понудити, како би се у сљедећем кораку наставила реализација закључака са првог састанка на највишем нивоу", рекао је Митровић.
Он је нагласио да то отвара врата привреди Српске и то у овом тренутку треба искористити посматрајући властите привредне капацитете и подизање технолошког нивоа, али и инфраструктуре.
"На томе ћемо даље радити, покушаћемо мјерама Владе Српске субвенционисати привреду, подизати на виши технолошки ниво како би била конкурентна јер азијске земље имају ниску цијену рада, јефтине производе, али и велике захтјеве када је ријеч о квалитету, роковима и количинама", рекао је Митровић и додао да ће ресорно министарство помоћи да сарадња буде реализована што прије.
Он сматра да је за привреду Републике Српске, као и за сваку привреду, важно имати тржиште.
"Прије свега, треба размишљати о алтернативним тржиштима, а тоје тржиште земаља БРИКС-а, огромне популације. Ми смо присутни на тржишту ЕУ, међутим сигурно је да је једна од битних и актуелних ствари подручје БРИКС-а поготово узимајући у обзир његове чланице - Бразил, Русију, Кину, Индију, Јужну Африку, Иран, Египат, Етиопију, Саудијску Арабију и Уједињене Арапске Епирате, те земље које се желе придружити", навео је Митровић.
Ако се посматра број становника који живе у тим земљама, каже Митровић, то је око 3,53 милијарде људи или 43,5 одсто свјетске популације.
"То је огромно тржиште, а ако посматрамо са финансијског аспекта, њихов укупан БДП је 30,8 билиона америчких долара или 29,3 одсто свјетског БДП-а", појаснио је Митровић.
Он је указао да наступ на том тржишту захтијева озбиљну припрему јер треба задовољити и квалитетом, количинама, начином снабдијевања, што у овом тренутку није нимало једноставно.
Међутим, сматра Митровић, веома је важно и само присуство на том тржишту, имајући у виду прије свега стање у ЕУ и рецесији која је захватила цијелу Унију.
"То даје могућност привредницима из Српске продор на алтернативна тржишта која имају велики број становника и огромну индустрију. Сигурно је да имају огромне потребе за производима који се производе код нас у дрвопрерађивачкој, електро, прерађивачкој, аутомобилској индустрији, пољопривредној производњи, енергетским ресурсима и то је оно што Српска у овом тренутку може да понуди", истакао је Митровић.
Он каже да не треба заборавити ни туризам који је врло важна грана привреде па тако и Републике Српске.
Митровић наглашава да због рецесије у ЕУ и сукоба у Украјини привредници Српске морају размишљати о алтернативним тржиштима, односно тржишту БРИКС-а јер се смањује робна разјена Српске са ЕУ, која тренутно износи 63,43 одсто укупне робне размјене.
"Морамо водити рачуна и о ЕУ и задовољити критеријуме када је ријеч о квалитету и роковима, без обзира што су они оштри. Постоје уговорне норме и велики број наших привредних субјеката има дугогодишње уговоре, али се они смањују из потребе тржишта ЕУ које смањује своју производњу јер се и она прилагођава захтјевима околног тржишта, али и цијелог свијета", рекао је Митровић.