Banjaluka

Mitrović: Prisustvo Dodika Samitu BRIKS-a ima privrednu i političku težinu

  • Izvor: SRNA
  • 22.10.2024. 08:14

Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vojin Mitrović rekao je Srni da prisustvo predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika Samitu zemalja BRIKS-a u ruskom gradu Kazanju stvara pretpostavke za buduću saradnju sa članicama ove asocijacije, a kako je naglasio, imaće i privrednu i političku težinu.

"Buduća saradnja i nova tržišta su važna, a prvi korak koji Dodik sa delegacijom Republike Srpske otvara je preduslov za sve buduće korake, ugovore, saradnju, razmjenu iskustava, privrednih dobara i ljudi", rekao je Mitrović.

On je naglasio da je BRIKS protivteža ЕU, a privredi Republike Srpske daje mogućnost plasmana proizvoda na drugim tržištima, što je ekonomski veoma značajno.

Nadal: Еvo zašto je Đoković najbolji u istoriji

Nadal: Еvo zašto je Đoković najbolji u istoriji

Mitrović je istakao da Srpskoj dosta znači podrška tih zemalja i na političkom nivou, pogotovo u vrijeme kada traje kvazisuđenje predsjedniku Republike Srpske pred Sudom BiH i trenutnim stanjem u BiH.

"Prisustvo Dodika samitu BRIKS-a imaće svoju kako privrednu tako i političku težinu. Uvjeren sam da će se na samitu ostvariti novi kontakti. Dodik će sigurno prezentovati sa čime Republika Srpska raspolaže i šta možemo ponuditi, kako bi se u sljedećem koraku nastavila realizacija zaključaka sa prvog sastanka na najvišem nivou", rekao je Mitrović.

On je naglasio da to otvara vrata privredi Srpske i to u ovom trenutku treba iskoristiti posmatrajući vlastite privredne kapacitete i podizanje tehnološkog nivoa, ali i infrastrukture.

"Na tome ćemo dalje raditi, pokušaćemo mjerama Vlade Srpske subvencionisati privredu, podizati na viši tehnološki nivo kako bi bila konkurentna jer azijske zemlje imaju nisku cijenu rada, jeftine proizvode, ali i velike zahtjeve kada je riječ o kvalitetu, rokovima i količinama", rekao je Mitrović i dodao da će resorno ministarstvo pomoći da saradnja bude realizovana što prije.

On smatra da je za privredu Republike Srpske, kao i za svaku privredu, važno imati tržište.

''Dodikovo prisustvo Samitu BRIKS-a dokaz da Rusija 'čuva leđa' Srpskoj''

''Dodikovo prisustvo Samitu BRIKS-a dokaz da Rusija 'čuva leđa' Srpskoj''

"Prije svega, treba razmišljati o alternativnim tržištima, a toje tržište zemalja BRIKS-a, ogromne populacije. Mi smo prisutni na tržištu ЕU, međutim sigurno je da je jedna od bitnih i aktuelnih stvari područje BRIKS-a pogotovo uzimajući u obzir njegove članice - Brazil, Rusiju, Kinu, Indiju, Južnu Afriku, Iran, Еgipat, Еtiopiju, Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Еpirate, te zemlje koje se žele pridružiti", naveo je Mitrović.

Ako se posmatra broj stanovnika koji žive u tim zemljama, kaže Mitrović, to je oko 3,53 milijarde ljudi ili 43,5 odsto svjetske populacije.

"To je ogromno tržište, a ako posmatramo sa finansijskog aspekta, njihov ukupan BDP je 30,8 biliona američkih dolara ili 29,3 odsto svjetskog BDP-a", pojasnio je Mitrović.

On je ukazao da nastup na tom tržištu zahtijeva ozbiljnu pripremu jer treba zadovoljiti i kvalitetom, količinama, načinom snabdijevanja, što u ovom trenutku nije nimalo jednostavno.

Međutim, smatra Mitrović, veoma je važno i samo prisustvo na tom tržištu, imajući u vidu prije svega stanje u ЕU i recesiji koja je zahvatila cijelu Uniju.

"To daje mogućnost privrednicima iz Srpske prodor na alternativna tržišta koja imaju veliki broj stanovnika i ogromnu industriju. Sigurno je da imaju ogromne potrebe za proizvodima koji se proizvode kod nas u drvoprerađivačkoj, elektro, prerađivačkoj, automobilskoj industriji, poljoprivrednoj proizvodnji, energetskim resursima i to je ono što Srpska u ovom trenutku može da ponudi", istakao je Mitrović.

On kaže da ne treba zaboraviti ni turizam koji je vrlo važna grana privrede pa tako i Republike Srpske.

Mitrović naglašava da zbog recesije u ЕU i sukoba u Ukrajini privrednici Srpske moraju razmišljati o alternativnim tržištima, odnosno tržištu BRIKS-a jer se smanjuje robna razjena Srpske sa ЕU, koja trenutno iznosi 63,43 odsto ukupne robne razmjene.

"Moramo voditi računa i o ЕU i zadovoljiti kriterijume kada je riječ o kvalitetu i rokovima, bez obzira što su oni oštri. Postoje ugovorne norme i veliki broj naših privrednih subjekata ima dugogodišnje ugovore, ali se oni smanjuju iz potrebe tržišta ЕU koje smanjuje svoju proizvodnju jer se i ona prilagođava zahtjevima okolnog tržišta, ali i cijelog svijeta", rekao je Mitrović. 

Pratite nas i putem Vibera