Саво Минић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, поручио је да у ЈП "Шуме Републике Српске" постоје бројне злоупотребе које хитно морају бити ријешене јер је деветомјесечни губитак предузећа око пет милиона КМ.
"Овдје је све јасно као дан. Тражили смо од Управе да нам маркира која то газдинства нису пратила извршење. Зашто нико није покренуо дневне или седмичне извјештаје о извршењу? Проблеми су више субјективне природе и они се огледају у извршењу које није на задовољавајућем нивоу и тренутно износи једва 70 одсто. Поред тога затим информациони систем се не примјењује у свим организационим јединицама једнако и испитаћемо зашто је то тако", истакао је Минић.
Навео је да мјере које су надлежни досад предузимали по питању функционисања Шума нису биле довољно ефектне.
"Други проблем који смо имали јесте стање са дрвно-шумских сортиментом и самим извођењем радова. Поједини извођачи имају толико уговорених радова да не могу стићи до краја сљедеће године. На другој страни имамо извођаче који уопште немају посла. Позитивно је да имамо потражњу дрвног-шумског сортимента и да се он тражи, плаћа, и да нема дужника", рекао је Минић.
Али, највећа проблематика, истакао је, јесте по питању броја радника у предузећу, те је најавио хитну систематизацију. Поновио је да у просјеку неких 400 радника стално на боловању.
"Радници који раде у производњи, имамо огроман број радника, у просјеку неких 400 радника је у разним боловањима и та боловања нису проблем уколико су она стварно посљедица неке краткотрајне болести, па да је човјек одсутан неколико дана док се лијечи. Међутим, многи су донијели потврде да су алергични на дрво, лист, ваздух и тако даље, што једноставно од тих радника прави да они нису способни за привређивање. Ако причамо о том броју, то је велики број, он вуче доприносе, плате, морамо видјети шта ћемо видјети са тим радницима. Апсолутно је нужна нова систематизација, да видимо који је то број и од ових 400 који су непрестано на боловању и од ових 400 који су под уговорима. Нама у предузећу сигурно не треба оволики број економиста и правника, нама треба производних радника јер нам производња у овом моменту има низак степен извршности", казао је Минић за РТРС.
Према његовим ријечима, највећу одговорност у свему наведеном сноси Управа "Шума Српске".
"Није Министарство надлежно за Шуме, то јесте под нашим ресором, али све налоге о раду даје управа предузећа, надзорни одбор онда то контролише. Не треба поштедјети никога ко је на било какав начин нећу рећи само злоупотребио, али једна неодговорност је довела до тога гдје смо сада. Ми знамо да шумарије раде до четири или пет сати, да се остане да се изврши утовар. Сваки камион који сретнете у 10 или 11 сати ноћи, требате преконтролисати. Ако је све у реду, пожелите му срећан пут и идете даље.
Оно што је мени са аспекта генералне превенције и некога ко је правник по струци, генерална превенција се огледа у санкцији. Ко је до сада одговарао за било шта? Онога тренутка када будемо имали пуну одговорност и када неко буде кажњен вјерујте да ће тај аспект превенције домино ефектом сићи и у газдинства, шумарије, управу, све оно тамо гдје треба, комерцијали и на крају крајева и у Министарство, не треба да бјежимо од одговорности. Само је од мене више одговоран директор, Управа, Надзорни одбор, директори шумских газдинстава, па онда ја који сам дужан да обавијестим Владу Републике Српске", поручио је Минић.
Подсјетимо, ЈП "Шуме Републике Српске" доставило је Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде мјере за побољшање пословања и повећање прихода предузећа, а једна од њих је ревидирање свих уговора о раду на одређено вријеме, те ће остати ангажовани само радници у производњи, саопштено је из овог предузећа.