Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, poručio je da u JP "Šume Republike Srpske" postoje brojne zloupotrebe koje hitno moraju biti riješene jer je devetomjesečni gubitak preduzeća oko pet miliona KM.
"Ovdje je sve jasno kao dan. Tražili smo od Uprave da nam markira koja to gazdinstva nisu pratila izvršenje. Zašto niko nije pokrenuo dnevne ili sedmične izvještaje o izvršenju? Problemi su više subjektivne prirode i oni se ogledaju u izvršenju koje nije na zadovoljavajućem nivou i trenutno iznosi jedva 70 odsto. Pored toga zatim informacioni sistem se ne primjenjuje u svim organizacionim jedinicama jednako i ispitaćemo zašto je to tako", istakao je Minić.
Naveo je da mjere koje su nadležni dosad preduzimali po pitanju funkcionisanja Šuma nisu bile dovoljno efektne.
"Drugi problem koji smo imali jeste stanje sa drvno-šumskih sortimentom i samim izvođenjem radova. Pojedini izvođači imaju toliko ugovorenih radova da ne mogu stići do kraja sljedeće godine. Na drugoj strani imamo izvođače koji uopšte nemaju posla. Pozitivno je da imamo potražnju drvnog-šumskog sortimenta i da se on traži, plaća, i da nema dužnika", rekao je Minić.
Ali, najveća problematika, istakao je, jeste po pitanju broja radnika u preduzeću, te je najavio hitnu sistematizaciju. Ponovio je da u prosjeku nekih 400 radnika stalno na bolovanju.
"Radnici koji rade u proizvodnji, imamo ogroman broj radnika, u prosjeku nekih 400 radnika je u raznim bolovanjima i ta bolovanja nisu problem ukoliko su ona stvarno posljedica neke kratkotrajne bolesti, pa da je čovjek odsutan nekoliko dana dok se liječi. Međutim, mnogi su donijeli potvrde da su alergični na drvo, list, vazduh i tako dalje, što jednostavno od tih radnika pravi da oni nisu sposobni za privređivanje. Ako pričamo o tom broju, to je veliki broj, on vuče doprinose, plate, moramo vidjeti šta ćemo vidjeti sa tim radnicima. Apsolutno je nužna nova sistematizacija, da vidimo koji je to broj i od ovih 400 koji su neprestano na bolovanju i od ovih 400 koji su pod ugovorima. Nama u preduzeću sigurno ne treba ovoliki broj ekonomista i pravnika, nama treba proizvodnih radnika jer nam proizvodnja u ovom momentu ima nizak stepen izvršnosti", kazao je Minić za RTRS.
Prema njegovim riječima, najveću odgovornost u svemu navedenom snosi Uprava "Šuma Srpske".
"Nije Ministarstvo nadležno za Šume, to jeste pod našim resorom, ali sve naloge o radu daje uprava preduzeća, nadzorni odbor onda to kontroliše. Ne treba poštedjeti nikoga ko je na bilo kakav način neću reći samo zloupotrebio, ali jedna neodgovornost je dovela do toga gdje smo sada. Mi znamo da šumarije rade do četiri ili pet sati, da se ostane da se izvrši utovar. Svaki kamion koji sretnete u 10 ili 11 sati noći, trebate prekontrolisati. Ako je sve u redu, poželite mu srećan put i idete dalje.
Ono što je meni sa aspekta generalne prevencije i nekoga ko je pravnik po struci, generalna prevencija se ogleda u sankciji. Ko je do sada odgovarao za bilo šta? Onoga trenutka kada budemo imali punu odgovornost i kada neko bude kažnjen vjerujte da će taj aspekt prevencije domino efektom sići i u gazdinstva, šumarije, upravu, sve ono tamo gdje treba, komercijali i na kraju krajeva i u Ministarstvo, ne treba da bježimo od odgovornosti. Samo je od mene više odgovoran direktor, Uprava, Nadzorni odbor, direktori šumskih gazdinstava, pa onda ja koji sam dužan da obavijestim Vladu Republike Srpske", poručio je Minić.
Podsjetimo, JP "Šume Republike Srpske" dostavilo je Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede mjere za poboljšanje poslovanja i povećanje prihoda preduzeća, a jedna od njih je revidiranje svih ugovora o radu na određeno vrijeme, te će ostati angažovani samo radnici u proizvodnji, saopšteno je iz ovog preduzeća.