Професор Правног факултета у Источном Сарајеву Радомир Лукић изјавио је вечерас да на суђењу предсједнику Републике Српске Милораду Додику ништа није било утемељена на праву, те да оно завршава гротескно како је и почело.
"Јадно, биједно, накарадно и гротескно што се тиче Суда БиХ, поступајућег судије и тужилачког трија. Испод сваког нивоа", рекао је Лукић.
Лукић је нагласио да се у овом поступку Тужилаштво БиХ показало као извршилац противправног декрета такозваног високог представника, које је настојао да заодјене у рухо закона.
"Тужилаштво је настојало да прикаже високог представника као сувереног органа у БиХ, који располаже неограниченом уставотворном и законодавном влашћу и који располаже неограниченом персоналном влашћу", рекао је Лукић за РТРС.
Цијели низ правних питања која су се отварала у поступку, каже Лукић, Тужилаштво је настојало да разријеши различитим дописима из Канцеларије високог представника, које је најчешће потписивао неки шпански адвокат.
"Тужилаштво је показало да није орган БиХ, да није орган њене суверености и да је пуки извршилац воље високог представника и чиновника из његове канцеларије", поновио је Лукић.
Лукић сматра да је Суд могао још у фази потврђивања оптужнице да ријеши цијелу ствар на једини правно допуштени начин, а то је да прво испита да ли се основ за који се тврди да је закон може назвати законом, и да већ тада судија не потврди оптужницу јер нема закона.
"Овај суд не смије ни да помисли да оцијени тај папир који високи представник, који то није, жели да представи као измјену и допуну Кривичног закона", рекао је Лукић.
Према његовим ријечима, срце проблема лежи у одговорима на питања шта је БиХ, шта су Република Српска и ФБиХ, шта су грађани, али и шта је високи представник и које су његове надлежности.
По свим елементима Дејтонског споразума, појаснио је Лукић, високи представник је установа која повезује оне који проводе војни и мировни аспект Дејтонског споразума, нарочито његов цивилни аспект.
"Наводи се да је високи представник коначни ауторитет за тумачење овог анекса о цивилном спровођењу мировног споразума. Он нема овлаштења да мијења законе БиХ, да намеће своје декрете као законе, да мијења уставе ентитета нити њихове законе", рекао је Лукић.
Тренутно стање, сматра, показује да БиХ није суверена држава и да ће се сви у њој подијелити у двије групе - оне који су вољни да слушају, да буду конвертити на сваки начин и они који ће се томе противити.