Званични подаци

Банке у Српској скупље него у Федерацији

  • Извор: АТВ
  • 09.09.2024. 19:08

Банке у БиХ годинама зарађују знатно више на грађанима и привреди Републике Српске него другог ентитета. Говоре то и званични подаци Агенције за банкарство Републике Српске.

Чак су и банке са сједиштем у Федерацији повољније за грађане Српске него банке са сједиштем у Бањалуци. Па тако за првих пола године, банке у Српској су нашим грађанима и привреди пласирале кредите са каматом од просјечно 6,90 одсто, док су банке из другог ентитета у Српској пласирали кредите са просјечном каматом од 4,34 одсто. А за грађане Федерације још је повољније.

Према подацима њихове Агенције за банкарство, просјечна камата у другом ентитету је тек 3,72 одсто. Грађани кажу, што је превише - превише је.

Рајфајзен банка покушала да спријечи исплату плата радницима АТВ-а

Рајфајзен банка покушала да спријечи исплату плата радницима АТВ-а

"То је због тога што немамо своје домаће банке, па ови раде како и шта хоће. То је зато што неко други ту одлучује, а не ми. Ја зато и нисам узела кредит још од 1987. године, кажу грађани.

Чак и банке које под истим именом послују у цијелој БиХ другачије наплаћују своје услуге Српској и Федерацији. Тако на примјер, уколико у Уникредит банци желите рецимо стамбени кредит на 15 година, камата у Српској биће 4,94 одсто, док ће у Федерацији бити 4,26 одсто. 

У преводу, ако добијете кредит од 120 хиљада марака, рата у Српској је 925 марака, док је у другом ентитету 887. Све ово дијелом диктирају правила тржишта. Међутим, тржиште БиХ би требало да је колико-толико уједначено. 

"Одличан је примјер да имамо банке које послују и у Федерацији и у Републици Српској, а које имају различите услове кредитирања. У економији је то увијек понуда и потражња. 1/4 активе отпада на Републике Српске, а 3/4 на ФБиХ. Имају више новца, већу конкурентност", рекао је Бојан Лучић, економиста.

НЛБ банка зарађује у Српској, зараду шаље у иностранство

НЛБ банка зарађује у Српској, зараду шаље у иностранство

Када већ зарађују толико, очекивало би се да нешто и уложе у развојне програме, међутим, банке у Српској свој профит највећим дијелом шаљу у централе у иностранство, о чему смо већ писали. И ту није све. Банке у Српској сада практично одмажу грађанима и привреди, јер фирмама које су под америчким санкцијама не желе да отворе рачуне, а радницима не желе да исплаћују плате. То само може да доведе до још мање конкурентности и мање средстава у оптицају. 

"Суштина постојања банака је помоћ привреди, а са друге стране прикупљање депозита из којих они финансирају пословање. оно што је неопходно Републици Српској је пораст депозита. Чим то имамо, имамо већу количину новаца на располагању, а тиме банке праве неку врсту диверзификације и гледају коме ће тај новац да пласирају и под којим условима", додао је Лучић.

А по свему судећи, банкари у Српској раде по америчким условима. Јер како другачије објаснити одлуке да раскинете сарадњу са фирмама које запошљавају стотине људи, раде и ван граница БиХ и уговарају милионске послове и тако помажу укупну економију. 

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: