Još jedna internet prevara pogodila je stariju građanku, ovog puta žrtva je 80-godišnja penzionerka iz Rijeke koja je ostala bez 1.430 evra nakon što je otvorila sumnjivu poveznicu koju joj je poslala nepoznata osoba putem aplikacije za komunikaciju.
Prema saopštenju Policijske uprave primorsko-goranske, žena je stupila u kontakt s nepoznatom osobom, pratila uputstva i kliknula na link, ne sluteći da je riječ o prevari. Transakcija je brzo izvršena, a novac s njenog računa nestao.
Nažalost, ovakvi slučajevi postali su učestali. Prema podacima hrvatskog Ministarstva unutrašnjih poslova, tokom prošle godine zabilježeno je ukupno 2.433 prevare, od kojih čak 1.571 otpada na internet prevare.
Policija upozorava: Ne otvarajte sumnjive linkove i ne unosite lične podatke.
Policija apeluje na sve građane, a naročito starije, da budu krajnje oprezni kada komuniciraju sa nepoznatim osobama putem interneta i aplikacija. Upozoravaju na sljedeće znakove koji mogu ukazivati da se radi o internet prevari:
1. Poveznice koje vode na lažne stranice dostavnih službi, uz zahtjev da unesete lične podatke i da se registrujete.
2. Lažni dizajn poznatih sajtova, koji često sadrži pravopisne i gramatičke greške, kao i mešavinu hrvatskog i stranih jezika - obično prevedeno pomoću automatskih prevodilaca.
3. Zahtjev za unosom podataka sa platne kartice, uključujući broj kartice i sigurnosni trocifreni CVV/CVC kod.
4. Zahtjev za pristup internet bankarstvu, uključujući token brojeve i MAC kodove.
5. Poruke u vezi sa kupovinom ili prodajom preko oglasnih sajtova koje stižu putem aplikacija za dopisivanje, često sa stranih ili lažnih domaćih brojeva.
MUP dodatno savhetuje da nikada ne delite podatke o svojim karticama, tokenima ili bankovnim nalozima, bez obzira na to koliko legitimno komunikacija može dhelovati.
Više korisnih savheta o tome kako da se zaštitite od internet prevara možete pronaći na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova u okviru projekta "veb heroj.
Budite oprezni - jedna pogrešna poruka može vas koštati čitave ušteđevine.