Tokom istrage ubistva Slaviše Krunića i njegovog tjelohranitelja Žarka Pavlovića policija i tužilašto nisu izuzeli snimke nadzornih kamera sa Krunićeve vikendice, kao ni sa kamere koja se nalazi na skretanju za njegovo imanje.
To je konstatovano na nastavku ponovljenog suđenja Benediju Đukanoviću, Еmiliju Baldi i Rodoljubu Gajiću, optuženima za planiranje i organizovanje ubistva, odnosno pomaganje u ubistvu Krunića i njegovog tjelohranitelja Žarka Pavlovića, te ranjavanje vozača Gorana Ilića.
Snimci s vikendice nisu izuzeti
Zašto ti snimci nisu izuzeti istovremeno kada su izuzimani snimci sa desetina drugih kamera u sudnici nije objašnjeno, a predsjednik sudskog vijeća Branimir Jukić je konstatovao kako to smatra propustom policije i tužilaštva. Sporne snimke ranije je tražila odbrana, ali im je u ”Sektor sekjuritiju” rečeno da snimci više ne postoje, jer su poslije izvjesnog vremena izbrisani.
Sud smatra da ti snimci mogu dati odgovore na određene nedoumice po pitanju položaja u kojem se nalazilo Krunićevo tijelo, kada je dovezeno pred vikendicu. Te dileme bi mogao otkloniti i Željko Vadić, tadašnji radnik ”Sektor sekjuritija” koji je Krunićevo tijelo izvukao iz izrešetanog džipa, ali tog svjedoka niko ne može da pronađe.
Niko ne zna gdje je svjedok Željko Vadić!?
Sudija Jukić je u sudnici naveo da je lično pokušavao da dođe do podataka o svjedoku Željku Vadiću, ali u tome nije uspio. Čak je i ”Sektor sekjuritiju” slao dopis mu dostave podatke o Vadiću, ali mu ova agencija nikada nije odgovorila na upit!?
”Ne znamo gdje se on nalazi. Nemamo adresu, ni ime oca i što se mene tiče taj čovjek kao da je u zemlju propao”, s čuđenjem je rekao Jukić.
Zbog nedoumica s položajem tijela odlučio je da kao svjedoka pozove Slavišinu udovicu Tamaru Krunić, koja će biti saslušana na narednom ročištu.
Na zrnu metka nema čestica pogodnih za vještačenje
Pred sudom je danas saslušana vještak hemijske struke Biljana Vasić Dakić od koje je traženo da utvrdi da li na zrnu metka, koje je izvađeno iz koljena Gorana Ilića, postoje tragovi stakla, plastike ili neke druge materije kako su to konstatovali vještaci balističke struke. Međutim, ona nije mogla o tome da se izjasni, navodeći da na zrnu nema čestica pogodnih za vještačenje.
Vijeće je zanimalo da li i gdje postoje naprednije metode kojima bi se moglo utvrditi koja se materija nalazi na zrnu. Vještak je odgovorila da s takvim metodama možda raspolažu forenzički centri u Beogradu i Zagrebu.
Ona je pojasnila da je na zrnu uočila plavičastu boju koja može da potiče i od bakra, koji čini 90% sastava zrna, te na vazduhu mijenja boju. Ukazala je i da je sa zrnom ranije manipulisano, jer je prethodno bilo u tijelu, zatim na DNK analizi, dva druga vještačenja pri čemu je vjerovatno i čišćeno acetonom.
”Teoretski nije moguće da se tragovi stakla zadrže na zrnu”, rekla je Vasić Dakić.
Završena analiza kretanja
U međuvremenu je završena analiza koju je zatražila republički javni tužilac Snježana Petković kako bi se utvrdilo koliko je vrijeme bilo potrebno Еmiliju Baldi da prosječnom brzinom vožnje odveze od kafića ”Alabama” do mjesta gdje je nestao signal s njegovog mobilnog telefona, što će biti prezentovano na narednom ročištu.
Odobren je i zahtjev odbrane Rodoljuba Gajića da se izvrši vještačenje njegovog mobilnog telefona kako bi se utvrdili njegovi kontakti sa ostalim optuženima, te Željkom Kovačević koji je kritične noći ubijen u razmjeni vatre s Krunićevim obezbjeđenjem.
Suđenje se nastavlja 28. februara.
Podsjetimo, Vrhovni sud Republike Srpske ukinuo je prvostepenu presudu kojom je Đukanović bio osuđen na 40 godina zatvora, Gajić na 20, dok je Baldo oslobođen krivice u nedostatku dokaza. Naloženo je novo suđenje koje je počelo u martu prošle godine.