Brojni turisti tokom putovanja u strane zemlje ostanu iznenađeni visokim provizijama koje plaćaju prilikom podizanja novca sa bankomata.
Osim osnovne naknade koju naplaćuje banka koja upravlja bankomatom, turisti mogu biti izloženi i dodatnim troškovima od strane matične banke koja izdaje karticu.
Trošak koji potrošač plati obično uključuje naknadu za međunarodne transakcije, pokrivanje razlike između kursa, a ponekad se dodatno plaćaju i naknade za prebacivanje novca između valuta. Provizije variraju od banke do banke i od zemlje do zemlje, u nekim evropskim zemljama naknade su niže, dok su u nekim turističkim destinacijama u Aziji ili Africi puno veće.
Mnoge banke nude usluge koje smanjuju naknade za međunarodna podizanja, kao što su besplatne transakcije ili povoljniji kursevi, ali se te usluge često odnose samo na određene vrste kartica ili uslove. Za turiste koji redovno koriste bankomate u inostranstvu, preporučuje se da unaprijed istraže uslove svojih kartica i razmotre alternative.
Pol Bredburi, Britanac koji preko 20 godina živi u Hrvatskoj, na Fejsbuku je podijelio svoj prijedlog za rješavanje tog problema ovog ljeta kad turisti nerijetko plaćaju proviziju od 20 do 25 odsto. Ističe kako takvo poslovanje banaka nije isključivo hrvatski problem, no činjenica je kako problem postoji.
“Posmatrao sam svoje saputnike na kruzeru, od kojih mnogi više ne koriste gotovinu, kako pokušavaju pronaći bankomat koji ih neće opelješiti. Trebala im je gotovina jer brojni hrvatski ugostiteljski objekti u 2025. godini još uvijek ne primaju kartice”, započeo je s pričom Bredburi.
Kaže kako je takvo poslovanje legalno zbog čega se prevaranti ne mogu jasno prokazati. Ponudio je jednostavno i transparentno rješenje koje će svima koristiti, posebno lokalnim turističkim zajednicama i ministru turizma Tončiju Glavini za kojeg smatra da može donijeti tu odluku ako postoji interes.
“Turističke zajednice trebaju se zalagati za sve firme podjednako, stoga predlažem da svaka destinacija izradi kartu odredišta s bankomatima na kojoj će biti naznačeno gdje se nalaze i koliko svaki od njih naplaćuje proviziju. Istaknite je na javnim mjestima, dajte hotelima i neka turista unaprijed odluči želi li biti prevaren. Nema na čemu”, napisao je Bredburi, prenosi "Dnevno".
Komentatori su mu pisali da takav problem ne postoji u cijeloj Australiji. Naime, tamo najviše naplaćuju 3 dolara za cjelokupni iznos, dok velike banke uopšte ne naplaćuju proviziju. Drugi komentator naveo je da na istom bankomatu može postojati nekoliko različitih provizija koje zavise od matične banke, valuti ili zemlji pa bi takav popis bio veličine plahte.