Будимпешта

Мађарска ставила Хрватску под забрану

  • 16.05.2025. 18:31

Мађарска је донијела одлуку о привременој забрани уноса одређених животињских производа из Хрватске, Чешке, Пољске, Словеније и Румуњске, извијестило је хрватско Министарство пољопривреде.

Мјера се уводи како би се ублажили негативни привредни ефекти изазвани појавом болести слинавке и шапа на мађарском подручју.

Ријеч је о заштитној мјери која ће бити на снази три мјесеца, а односи се на забрану увоза живих папкара (животиња из реда Артиодактyла), репродукцијског материјала тих животиња, као и свих производа животињског поријекла који потичу од њих – осим оних који су обрађени на начин којим се уклања здравствени ризик.

Најављен мрачни сценарио: Ове појаве би могле створити проблеме

Најављен мрачни сценарио: Ове појаве би могле створити проблеме

Осим тога, забрана обухвата и увоз нуспроизвода те хране за животиње која садржава састојке поријеклом од папкара. Иако увоз није дозвољен, транзит тих пошиљака кроз Мађарску и даље је могућ, уз услов да територију земље напусте најкасније у року од пет дана од уласка. Како наводе из Министарства, ова одлука донесена је ради очувања привредне стабилности у свјетлу здравствене пријетње и привремена је мјера с циљем спречавања поремећаја на тржишту.

Подсјећамо, слинавка и шап високо је заразна вирусна болест која погађа папкаре – домаће и дивље животиње попут крава, свиња, оваца, коза и јелена. Узрок болести је ФМД вирус из рода Афтовирус, који се шири изузетно брзо и лако међу животињама путем излучевина, ваздуха, контаминиране хране, воде, опреме, па чак и људи који долазе у контакт са зараженим животињама. Иако се ријетко преноси на људе, посљедице за сточни фонд и привреду могу бити катастрофалне.

Симптоми болести укључују високу температуру, појаву болних мјехура на слузници уста, језику, носу и између папака, отежано ходање, слињење и губитак апетита. Заражене животиње нагло губе на тежини и продуктивности, а болест се често шири унутар неколико дана кроз читаве фарме. Брза дијагностика и изолација заражених грла кључни су за спрјечавање масовних епидемија.

Папа Лав изнио занимљив приједлог Москви и Кијеву

Папа Лав изнио занимљив приједлог Москви и Кијеву

Због изразите заразности и потенцијалног економског разарања, земље које открију ФМД вирус често морају одмах примијенити драстичне мјере – забране увоза, еутаназију стоке, затварање тржница и строги карантин. Осим озбиљних губитака за пољопривреднике, појава болести може угрозити међународну трговину и извоз месних и млијечних производа. Управо зато Мађарска и друге земље брзо реагују и доносе заштитне мјере када постоји и најмања сумња на појаву болести.

Пратите нас и путем Вибера