Ustavni sud BiH ukinuo je presudu Vrhovnog suda Republike Srpske kojom je penzioner N.M. iz Modriče dužan da Fondu PIO vrati 7.569 KM penzije, koja mu je isplaćivana greškom dobojske filijale Fonda PIO.
Presuda je ukinuta nakon što je Ustavni sud usvojio apelaciju penzionera N.M, utvrdivši kršenje prava na imovinu.
”U konkretnom slučaju došlo je do neproporcionalnog miješanja u apelantovu imovinu njegovim obavezivanjem da retroaktivno vrati isplaćene iznose penzija, zbog greške organa javne vlasti, zbog čega mora snositi pretjeran teret koji narušava pravičan balans između opšteg ili javnog interesa i apelantovog interesa”, navodi se u odluci.
Nova odluka u roku od tri mjeseca
Odlukom Ustavnog suda predmet je vraćen na novo suđenje Vrhovnom sudu koji je dužan da, u roku od tri mjeseca, donese novu odluku.
Cijela priča krenula je 30. decembra 2015. kada je N.M. dobojskoj Filijali Fonda PIO podnio zahtjev za priznanje prava na starosnu penziju. Zahtjev je prihvaćen 10. marta 2017. godine i utvrđena mu je mjesečna penzija u iznosu od 294,63 KM, koja je isplaćivana 25 mjeseci.
Međutim, Fond PIO je ukinuo rješenje dobojske Filijale jer su utvrdili da N.M. od 30. aprila 1992. godine nigdje nije bio osiguran, ali da mu je Federalni zavod za penzijsko invalidsko osiguranje kao pripadniku tzv. Armije BiH priznao poseban staž osiguranja. Fond PIO je zaključio da Filijala, prilikom odlučivanja o zahtjevu N.M, nije pazila na svoju stvarnu nadležnost pa su odbili zahtjev N.M. za ostvarivanje prava na starosnu penziju. Kako je ta odluka donesena 29. novembra 2017. godine utvrđena je preplata penzije u iznosu od 7.569 KM, koju N.M. može da isplati u 24 mjesečne rate u iznosu od 315,38 KM.
Od 401 KM penzije, trebao vraćati 315 KM
N.M. je potom podnio tužbu protiv Fonda PIO, koju je odbio Okružni sud u Doboju, a odluku je potvrdio i Vrhovni sud Srpske. U međuvremenu je N.M. priznato pravo na penziju u FBiH u iznosu od 401,57 KM, počevši od 22. marta 2018. godine.
Imajući u vidu izrečenu presudu, penzioner je doveden u situaciju da od 401,57 KM primanja mjesečno mora izdvajati 315,38 KM kako bi ”namirio” dug Fondu PIO. To znači da bi mu za život ostajalo 86,19 KM mjesečno i to pune dvije godine...
”U konkretnom slučaju, Ustavni sud ukazuje da iz činjenica predmeta ne proizlazi da je apelant svojim ponašanjem doprinio tome da mu bude priznato pravo na starosnu penziju koje mu po Zakonu o PIO-u ne pripada. Iz svega proizilazi da je Filijala svoju grešku, u procjeni vlastite nadležnosti u vezi s obradom apelantovog zahtjeva, ispravila na apelantov teret”, navodi se, između ostalog, u odluci Ustavnog suda BiH.
Greške organa ne mogu pasti na teret apelanta
I Ustavni sud zapaža da je N.M. lice starije životne dobi, da ostvaruje penziju od 401,57 KM, a da mjesečna rata prema osporenim odlukama iznosi 315,38 KM.
”Ustavni sud podsjeća da je u svojoj dosadašnjoj praksi zauzeo stav da se greške organa javne vlasti, kojima apelanti nisu doprinijeli, ne mogu ispravljati na njihov teret”, zaključio je Ustavni sud BiH.
Kompletnu odluku Ustavnog suda možete pročitati ovdje.