Profesor međunarodnog prava

Dakić: Preuzeti zakonodavstvo ЕU u borbi protiv američkih sankcija

  • Izvor: ATV
  • 20.06.2024. 22:58

Profesor međunarodnog prava Dragan Dakić kaže da Republika Srpska može da preuzme zakonodavstvo Еvropske unije koja je zaštitila svoje građane od američkih sankcija.

"Imamo problem sa američkim sankcijama preko 20 godina. Problem se intenzivira od 2017. godine i sve su dublje sankcije. Zašto ne bi Republika Srpska razmislila o usklađivanju našeg zakonodavstva, ispunjavanju naše obaveze prema ЕU gdje smo dobili kandidatski status, te i sami prepisali zakonodavstvo ЕU, zaštitili vas (ATV), zaštitili banke i privredne subjekte od ekstrateritorijalnosti sankcija koje eventualno mogu da imaju dejstvo u SAD-u. Prelivati odgovornost na banke jer su prisiljeni da djeluju po tim sankcijama, sa jedne strane prisiljen, sa druge strane, ne dajete mu nikakvu pravnu zaštitu u svom sistemu. Koji bi bio naš moralni ili pravni osnov da kažemo bankama da ne provode sankcije. Isplaćujte plate ljudima. Pa dobro, kako ćete nas zaštiti? Еvo imate zakonodavstvo u ЕU, donesite ga i vi pa ćemo mi imati barem izgovor da smo u ovoj jurisdikciji da poštujemo pravila naše jurisdikcije koje nam nalažu da ne smijemo primjenjivati akte stranih administrativnih tijela. Zamislite da uredbu Vlade Republike Srpske primjenjuje Bocana? Pa naravno da ne može. Tako je i neobjašnjivo da se ovdje primjenjuju američke sankcije", kaže Dakić.

On poručuje da se tako nešto ne dešava u ЕU, osim ako to oni ne verifikuju kroz svoj sistem. Tada je riječ o nečemu drugom, to već dobija težinu domaćih sankcija.

Simić: Bankari u Republici Srpskoj su kukavice, zanima ih samo profit

Simić: Bankari u Republici Srpskoj su kukavice, zanima ih samo profit

"Osnivanje svoj banke je "banka na točkovima". Osnivanje domaće banke koja posluje na način koji nije toliko ovisan o mejnstrim kontrolisanom načinu poslovanja od strane SWIFT-a i SAD-a. To su stvari koje su se pokazale uspješne u praksi. Takve banke su danas još lakše za osnivanje zbog postojanja niza valuta, ali i postojanja kriptovaluta. To je izazovno. Ali možemo da uočimo da države BRIKS-a mnogo više rade na razvoju regulative upravo u kriptovalutama. Bjelorusija je jedna od država koja ima najrazvijeniju legislativu u toj oblasti. To pokazuje dugogodišnju namjeru tih država da se oslobode dominacije SAD i njihove kontrole putem dolara i SWIFT-a. Država kao organizovana zajednica treba da da sistemski odgovor koji se ne svodi na otvaranje šaltera gdje bi ljudi primali plate, nego da se zaštiti svaki privredni subjekt koji generiše naš ekonomski razvoj, ali i da se zaštite mediji koji generišu naš duhovni i demokratski razvoj", kaže Dakić.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: