Професор међународног права

Дакић: Преузети законодавство ЕУ у борби против америчких санкција

  • Извор: АТВ
  • 20.06.2024. 22:58

Професор међународног права Драган Дакић каже да Република Српска може да преузме законодавство Европске уније која је заштитила своје грађане од америчких санкција.

"Имамо проблем са америчким санкцијама преко 20 година. Проблем се интензивира од 2017. године и све су дубље санкције. Зашто не би Република Српска размислила о усклађивању нашег законодавства, испуњавању наше обавезе према ЕУ гдје смо добили кандидатски статус, те и сами преписали законодавство ЕУ, заштитили вас (АТВ), заштитили банке и привредне субјекте од екстратериторијалности санкција које евентуално могу да имају дејство у САД-у. Преливати одговорност на банке јер су присиљени да дјелују по тим санкцијама, са једне стране присиљен, са друге стране, не дајете му никакву правну заштиту у свом систему. Који би био наш морални или правни основ да кажемо банкама да не проводе санкције. Исплаћујте плате људима. Па добро, како ћете нас заштити? Ево имате законодавство у ЕУ, донесите га и ви па ћемо ми имати барем изговор да смо у овој јурисдикцији да поштујемо правила наше јурисдикције које нам налажу да не смијемо примјењивати акте страних административних тијела. Замислите да уредбу Владе Републике Српске примјењује Боцана? Па наравно да не може. Тако је и необјашњиво да се овдје примјењују америчке санкције", каже Дакић.

Он поручује да се тако нешто не дешава у ЕУ, осим ако то они не верификују кроз свој систем. Тада је ријеч о нечему другом, то већ добија тежину домаћих санкција.

Симић: Банкари у Републици Српској су кукавице, занима их само профит

Симић: Банкари у Републици Српској су кукавице, занима их само профит

"Оснивање свој банке је "банка на точковима". Оснивање домаће банке која послује на начин који није толико овисан о мејнстрим контролисаном начину пословања од стране SWIFT-а и САД-а. То су ствари које су се показале успјешне у пракси. Такве банке су данас још лакше за оснивање због постојања низа валута, али и постојања криптовалута. То је изазовно. Али можемо да уочимо да државе БРИКС-а много више раде на развоју регулативе управо у криптовалутама. Бјелорусија је једна од држава која има најразвијенију легислативу у тој области. То показује дугогодишњу намјеру тих држава да се ослободе доминације САД и њихове контроле путем долара и SWIFT-а. Држава као организована заједница треба да да системски одговор који се не своди на отварање шалтера гдје би људи примали плате, него да се заштити сваки привредни субјект који генерише наш економски развој, али и да се заштите медији који генеришу наш духовни и демократски развој", каже Дакић.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: