Животни вијек акумулатора варира између три и пет година, али то не значи да за то вријеме о њему не треба уопште водити рачуна.
Напротив, да би овај дио возила био исправан потребне су редовне провере, па чак и одржавање. Возачи би нарочито требало да о акумулатору поведу рачуна током хладнијих мјесеци, јер овакво вријеме њему никако не прија.
Редовне провјере су пола здравља
Баш као и за нас, људе, и за аутомобиле важи правило да је проблеме боље превенирати него лијечити када се они развију. Када је ријеч о „здрављу“ акумулатора који многи називају и срцем аутомобила, превенција подразумијева редовно провјеравање напона. Најједноставније је то учинити коришћењем волтметра (који можете купити у свакој продавници аутомобилске опреме), а подаци које он очита рећи ће вам у ком је акумулатор стању и да ли је потребно замијенити га.
Хигијена је једнако важна
Редовно одржавање акумулатора и чишћење његових елемената од корозије и прашине продужиће (макар мало) његов вијек трајања и сачувати вас непријатности по зими. Климе и полове акумулатора можете очистити самостално, уз помоћ жичане четкице и средстава за уклањање корозије, или се обратити сервисеру који ће то одрадити за вас. Ово је јако важно јер чак иако је акумулатор потпуно исправан, аутомобил неће моћи да стартује ако су клеме запрљане.
Заштитите аутомобил од хладноће јер акумулатор може да се смрзне
Дјелимично напуњен акумулатор може се потпуно испразнити усљед ниских температура, па чак и ако напољу није „дебели“ минус – довољно је да температура током ноћи падне испод нуле и да се ћелије акумулатора смрзну. Зато би, нарочито зими, било пожељно да аутомобил паркирате у гаражи, а ако то није опција, онда се макар постарајте да га паркирате тако да хауба аутомобила буде колико-толико заштићена од удара вјетра (на примјер, окренута ка згради, умјесто ка улици), преноси портал БатериВорлд.
Избјегавајте кратке вожње и водите рачуна о потрошачима
Акумулатор се самостално пуни током вожње, али је то немогуће на кратким релацијама. Зато би, по мишљењу стручњака, требало избјегавати кратке вожње током зиме, нарочито уколико је акумулатор већ стар и на издисају. Уколико сумњате да је животни вијек акумулатора при крају, обратите пажњу да не оставите укључен неки потрошач када излазите из кола – сва 4 жмигавца, фарове, радио или свијетло у кабини. Већина аутомобила потрошаче аутоматски гаси након закључавања браве, али свакако не треба ризиковати.
(Borba/RT Balkan)